Předváděcí akce se možná zpřísní, program i zboží by se hlásily inspekci

Větší ochranu návštěvníků předváděcích akcí slibuje novela, kterou projednává vláda. Pokud úprava projde, budou muset pořadatelé dopředu hlásit nejen termín, ale i přesný program akce či seznam nabízeného zboží.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předváděcí akce pro důchodce (ilustrační foto) | Foto: Český rozhlas

„Byla jsem vynervovaná, mně se chtělo brečet, nemohla jsem ani moc mluvit,“ vzpomíná důchodkyně Zdeňka na návštěvu předváděcí akce, která skončila vynuceným nákupem zboží na úvěr.

Podle někdejšího ministra průmyslu a obchodu Martina Kuby nemohou dozorové orgány účinně pracovat, protože se o předváděcích akcích dozvídají obvykle až po jejich skočení.

Jeho resort proto vypracoval novelu, podle které by pořadatelé museli uvádět nejen přesný termín a místo konání, ale také program a zboží, které budou nabízet. A to nejen na pozvánkách a letácích, ale také formou oznámení České obchodní inspekci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ústřední ředitel ČOI Vladimír Velčovský v Ranním interview Radiožurnálu

Inspekce by také měla mít od roku 2014 možnost předváděcí akce nahrávat, což by podle odborníků mohlo podvodné prodejce odradit.

Ústřední ředitel inspekce Vladimír Velčovský ale upozorňuje, že se nekalí prodejci umějí rychle přizpůsobit. „Jedním z důsledků je, že oběti vyvážejí mimo hranice Evropské unie. Prodejci už nemají moc možností, a proto rychle pryč, protože tady jim hrozí nebezpečí,“ říká Velčovský.

Nekalí prodejci se zatím nedali odradit ani zvýšenými pokutami, které může inspekce od začátku roku udělovat. „Stoupá společenská závažnost jednání prodávajících, kdy dochází k poškozování zvláště zranitelných osob, mám na mysli lidi seniorského věku,“ upozorňuje ředitel inspekce.

Podle České obchodní inspekce porušuje zákon osm z deseti předváděcích akcí. Jen v minulém pololetí proto prodejcům udělila pokuty za více než 11 miliónů korun.

Zuzana Vlčková, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme