Předvánoční stávka. Část odborářů České pošty bude protestovat celý čtvrtek

Českou poštu čeká od půlnoci dvaceti čtyřhodinová stávka části svých zaměstnanců. Na poštách bude stávka rotovat, jednotlivá pracoviště budou přerušovat práci postupně vždy na jednu hodinu. Zaměstnanci velkých třídíren nepřijdou do práce vůbec. Stávkou chtějí zaměstnanci dosáhnout plošného zvýšení platů o 2500 korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká pošta, pošťák, poštovní přepážka | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Seznam stávkujících dosud odboráři nedali podniku k dispozici.

„Menšinové odbory jsme, stejně jako před pondělní akcí, vyzvali, aby dodaly seznamy pracovišť, kde se má údajná celodenní stávka konat. A stejně jako před pondělní akcí jsme zatím žádné seznamy neobdrželi. Jednání pánů Dvorského a Petra Pohla dva dny před Štědrým dnem je tristní a zasáhne nejen Českou postu, ale zejména její klienty," řekl mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Podle Dvorského se stávkující hlásí vedoucím na svých pracovištích a během protestu budou mít neplacené volno.

Odborář: Stávku na poště nic neodvrátí, vedení mělo dost času

Číst článek

Stávku za zvýšení mezd vyhlásily tři z devíti odborových organizací na poště. Stávkující si vybrali pro protest nejexponovanější část roku. Před Vánocemi se počet doručovaných balíkových zásilek více než zdvojnásobuje.

V pondělí do dvouhodinové stávky vstoupilo zhruba sto z celkem 30 tisíc pošťáků a podpořilo je 150 sympatizantů. Stávkovalo se hlavně v třídírnách v Praze a Brně, poboček se protest nedotkl. Odboráři požadují po vedení podniku zvýšení tarifní mzdy všem zaměstnancům o 2500 korun měsíčně.

Průměrná mzda v podniku se pohybuje kolem 22 700 korun měsíčně, na konci roku to má být zhruba 23 tisíc měsíčně. To je více než 4 tisíce korun pod celostátním průměrem. Pošta loni zvýšila konsolidovaný zisk před zdaněním o čtvrtinu na 302 milionů korun.

ČTK, Kristina Lamperová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme