STEM: Volby by v únoru s náskokem vyhrálo hnutí ANO. TOP 09 a STAN jsou pod pětiprocentní hranicí

Největší podpoře voličů mezi politickými stranami se stále těší hnutí ANO s 32,5 procenty. Druzí skončili Piráti, kteří posílili na 13,3 procenta. Třetí ODS má 11 % a čtvrté hnutí SPD 9,5 %. Ze současných sněmovních stran zůstaly pod pěti procenty TOP 09 a hnutí STAN. Vyplývá to z únorového volebního modelu agentury STEM.

Praha (Aktualizováno: 17:30 16. 2. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hnutí ANO by podle únorového modelu vyhrálo volby | Foto: Český rozhlas | Zdroj: STEM

Ve srovnání s výsledkem říjnových sněmovních voleb by si ANO polepšilo téměř o tři procenta a Piráti o 2,5 %. Naopak ODS by tři desetiny procenta ztratila a hnutí SPD by si pohoršilo o zhruba procento. „Motivaci voličů SPD patrně z jedné strany posiluje protest, z druhé strany vyhlídky na významnou roli při formování vlády,“ uvedli autoři průzkumu.

CVVM: Lidé nejvíc věří Babišovi, Okamurovi a Bartošovi. Šéfové ANO a SPD vedou i žebříček nedůvěry

Číst článek

KSČM si proti volbám polepšila o necelé procento, nyní má podporu 8,7 procenta. Sociální demokraté si mírně pohoršili na 7,1 %. Lidovci mají ve volebním modelu 5,2 %, což je ve srovnání s volbami pokles o šest desetin procenta.

STEM upozornil, že volební model není předpovědí výsledků voleb. „Sestavit model volebního výsledku není jednoduché, neboť lze jen obtížně zjistit, kteří dotázaní se voleb skutečně zúčastní, zda volební motivace voličů bude podobná jako v minulých volbách nebo se změní,“ uvedla agentura.

Na dotaz, zda se účastníci únorového průzkumu chtějí zúčastnit poslaneckých voleb, odpovědělo kladně 60 %, dalších 21 procent se jasně vyslovilo, že k urnám nedorazí.

Sběr dat probíhal od 1. do 8. února na reprezentativním souboru obyvatelstva ČR. Dotázáno bylo celkem 1028 osob.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme