Předžalobní výzva ochrání drobné dlužníky před exekucí

Zapomětliví dlužníci by už nemuseli platit více, než musí. Novela, která zpřísňuje podmínky práce exekutorů, je ve sněmovně před závěrečným hlasováním. Zavádí například takzvanou předžalobní výzvu, díky níž se dlužník o svém restu dozví ještě před zahájením soudu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Exekuční příkaz | Foto: Jana Huzilová

Podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila by měla novela hlavně zlepšit podmínky drobných dlužníků:

„Je to výrazná ochrana poctivých občanů, kteří třeba opomenou zaplatit platbu za elektřinu nebo nezaplatí dluh za černou jízdu v MHD a po několika letech pak platí několikanásobek té částky. Takto dostanou ještě šanci zaplatit to bez dalšího příslušenství. To znamená pouze tu základní částku.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Změny vysvětluje ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil

Opozice chystá k vládní novele změny. Na jednu z nich upozornil šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc:

„Pro nás je důležité, aby byl zachován princip, který ministerstvo původně navrhlo zrušit – to, že o exekucích budou rozhodovat soudy, nikoli exekutoři sami. Nedovedu si představit, že by někdo sám rozhodl o exekuci, sám ji vykonal a pak by bylo možné pouze se dovolávat ochrany soudu.“

Novela zahrnuje také možnost, že by neplatiči alimentů mohli přijít o řidičský průkaz. Výjimku by tvořili motoristé, kteří průkaz potřebují pro získávání peněz na své živobytí a závazky.

Soudní exekutoři nabízejí bezplatnou poradnu na internetu

Číst článek

Novela jde podle právníka občanského sdružení Iuridicum Remedium Pavel Čižinský správným směrem.

Jako současný problém uvádí slučování exekucí – někdo má například více dluhů u dopravních podniků a záleží na tom, jestli exekutor všechny dluhy sloučí do jednoho řízení, i když z toho má on i advokát méně peněz.

Přehrát

00:00 / 00:00

O práci exekutorů a legislativních změnách hovořil v Ozvěnách dne Pavel Čižinský z občanského sdružení Iuridicum Remedium

Exekutor by měl postupovat v rámci zákona hospodárně, ale tím sám sebe připravuje o peníze. „Exekutoři mají pořád velkou pravomoc, jak to udělají, a domnívám se, že často svoji pravomoc zneužívají,“ upozorňuje Čižinský.

„Povinnost slučovat tady byla už dříve, ale teď se to uzákoní, ovšem jen u nových exekucí. U těch, co už probíhají, to bude sporné. Poslanci se nezabývali tím, aby ta pravidla platila pro exekuce vedené teď,“ dodává.

Pozitivní je podle něho i předžalobní výzva. Zamezuje tomu, aby se samotné pohledávky staly zdrojem zisku. Podle něho je ve veřejném zájmu, aby zájem exekutorů na počtu soudních sporů byl omezený zákonem.

Věra Pfeifferová, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme