Preference sociální demokracie a Čtyřkoalice se vyrovnávají

Sociální demokracie v říjnových volebních preferencích Centra pro výzkum veřejného mínění předběhla ODS. Komunisté si o dva procentní body polepšili, zatímco Čtyřkoalice ve srovnání se zářím 4 procentní body ztratila. Sociální demokraté a Čtyřkoalice má podle Centra pro výzkum veřejného mínění v říjnu podporu 19,5% , ODS 19% a komunisté 13% potenciálních voličů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

preference pol. stran | Foto: Markéta Kaclová

Podle autora šetření, Daniela Kunštáta se totiž preference ČSSD, která zaznamenala výrazný pokles voličské přízně v roce 1999 a 2000, stabilizují."Tento přechodný pokles sociální demokracie překonala a v této chvíli jsou ty preference stabilizované a dovolím si tvrdit, že pokud ekonomická a zahraničněpolitická situace nebude vykazovat nějaké extrémní zvraty, tak je dost možné, že preference sociální demokracie by mohly v budoucnosti ještě narůst."

Podle autora šetření, Daniela Kunštáta je problematická metodika preferencí Čtykoalice proto, že souboru 966 respondentů je položena otevřená otázka. To znamená, že respondenti nedostanou výčet politických stran, ale sami určují, koho by volili. Kunštát i přesto považuje výsledky tří hlavních politických bloků, tedy ČSSD, ODS a Čtyřkoalice za realistické. "Já se domnívám, že přes veškeré výhrady k této metodice zvolené, pokud jde o preference Čtyřkoalice, tak to výsledné číslo do značné míry odpovídá reálné podpoře v rámci populace. V současné době lze říci, že podpora tří hlavních politických bloků je velmi vyrovnaná."

Markéta Kaclová, Dana Jaklová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme