Přehled tisku: kvetoucí voda, změna zabezpečení online plateb a pokuty pro Nejedlého firmu i Lesy ČR

Úvěrová společnost Fair Credit International musí zaplatit pokutu deset milionů korun za prodej dluhopisů. Tématu se věnuje E15. Stát se během loňské kontroly lesů zaměřil na šíření kůrovce a dalších škůdců. Píše o tom Mf Dnes. Od poloviny září se pravděpodobně u většiny bank změní podmínky on-line plateb. Všímají si toho Hospodářské noviny. Více v přehledu tisku Radiožurnálu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

S pokračujícími tropickými teplotami se začíná kazit voda a přibývá sinic. Voda tak začíná takzvaně kvést (ilustrační snímek) | Foto: Anna Vavríková | Zdroj: Profimedia/MAFRA

Ekonom

Na Měsíci objevili vědci zásoby pitné vody. Informuje o tom týdeník Ekonom. Do budoucna je tak Měsíc pro lidstvo ekonomicky výhodný. Navíc má i poměrně nízkou gravitaci a je jen pár dní letu od planety Země.

Ne Měsíc ale Mars! Americký prezident chce, aby se NASA soustředila na ‚větší věci‘

Číst článek

Člověk bude možná moct Měsíc využívat i jako odrazový můstek k cestám do vzdálenějších míst. Podle týdeníku Ekonomu může totiž vodu na tomto kontinentu použít jako zdroj energie a paliva pro kosmické lodě.

E15

Úvěrová společnost Fair Credit International musí zaplatit pokutu deset milionů korun za prodej dluhopisů. Tématu se věnuje E15. Jde zatím o nejvyšší trest od České národní banky za letošní rok.

Úvěrová společnost byznysmena Martina Nejedlého Fair Credit International získávala v minulých letech stovky milionů korun z prodeje dluhopisů. Podle České národní banky ale nebyli investoři v této oblasti dostatečně informovaní. Společnost totiž nabízela dluhopisy bez takzvaných prospektů. Firma proto dostala pokutu deset milionů korun, píše Deník E15.

Mf Dnes

Stát se během loňské kontroly lesů zaměřil na šíření kůrovce a dalších škůdců. Píše o tom Mf Dnes. Česká inspekce životního prostředí rozdala pokuty za téměř sedm milionů korun. Celkem šlo o 51 pokut. Podle mluvčí České inspekce životního prostředí Radky Nastoupilové není stav lesů ve většině regionů ve státě od roku 2015 dobrý. Podle deníku je to hlavně kvůli tomu, že se nekontrolovatelně šíří hmyzí škůdci. Kromě hmyzu trápí stromy i houba václavka, která napadá jejich kmeny.

Těžba dřeva byla loni kvůli kůrovci rekordní, vytěžilo se 26 milionů metrů krychlových

Číst článek

Nejvyšší trest, 3,5 milionu korun, dostaly Lesy České republiky z roku 2017. Stromy totiž těžily pozdě a dělníky neposílaly do kritických oblastí. Lesy ČR už pokutu zaplatily, brání se ale u soudu správní žalobou. Letos v dubnu navíc dostaly ještě další pokutu za to, že nezpracovaly kůrovcové dřevo.

Hospodářské noviny

Od poloviny září se pravděpodobně u většiny bank změní podmínky online plateb. Všímají si toho Hospodářské noviny. Zabezpečení, která dosud platila, už nebudou stačit. Nově bude muset zákazník během online platební transakce prokázat svou identitu prostřednictvím alespoň dvou kritérií. Zadá heslo nebo PIN kód.

V druhé fázi se bude muset prokázat otiskem prstu nebo rozpoznáním obličeje, případně skenem oční duhovky nebo hlasovou identifikací. Někteří odborníci ale podotýkají, že po zavedení nového systému bude mít část lidí problémy, protože ne všichni mají chytré telefony, které umožňují otisk prstu nebo ověření identity pomocí hlasu.

Lidové noviny

S pokračujícími tropickými teplotami se začíná kazit voda a přibývá sinic. To je téma pro čtvrteční Lidové noviny. Voda tak začíná takzvaně kvést. Zelený povlak vodního květu je zatím přemnožený na dvou místech, odkud už hygienici odhánějí plavce.

Noviny zjistily, že jde o Chrastavu na Liberecku a Staňkovský rybník na jihu Čech. V dalších vodách není koncentrace sinic tak špatná, i tam se ale už množí. Při méně extrémním počasí přitom čas sinic nastupuje až koncem července nebo v srpnu.

Právo

Interiéry všech pavilonů i fasády na pražském Výstavišti projdou rekonstrukcí, píše deník Právo. Podle náměstka primátora Pavla Vyhnánka z občanské iniciativy Praha sobě by se měl ještě letos začít vybírat dodavatel rekonstrukce Průmyslového paláce.

Nejdřív se ale musí opravit Křižíkovy pavilony, aby se mohl zachovat chod areálu. Několik let pak totiž budou hodně vytížené, protože se do nich přesune veškeré dění z Průmyslového paláce, který bude v rekonstrukci.

Nikola Kopáčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme