Přehled tisku: útěk pilotů před brexitem, libovolný převod dovolené a roboti pečující o krávy

Středeční české deníky píšou o obtížném přístupu k informacím o státních financích nebo možnosti převést si dovolenou do dalšího roku. Mf Dnes píše o robotizaci chovu dobytka, Právo pak o tom, jak Češi využívají internetové bankovnictví. Přehled tisku sestavil Radiožurnál.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

E15

Aerolinky se připravují na brexit. Podle deníku E15 se letečtí přepravci obávají hlavně chaosu kolem uznávání pilotních licencí. Ty, které vydaly úřady ve Velké Británii, by totiž v budoucnu mohly být na území Evropské unie neplatné. Problém se týká hlavně nízkonákladových společností.

Například britský EasyJet se na brexit připravuje už od loňského roku, kdy založil novou leteckou společnost ve Vídni. Na tu pak přeregistroval 110 svých letadel. Zhruba 1400 pilotů této nízkonákladové aerolinky pak dostane rakouské licence a piloti létající z Německa zase dostanou lokální průkazy. Pro britské piloty létající na linkách ze své země se ale nic nezmění.

Přehled tisku: Češi se učí od Švédů lépe recyklovat odpad a stát chystá změnu financování dětských skupin

Číst článek

Českých aerolinek létajících z tuzemských základen by se omezení provozu po brexitu ale dotknout nemělo.

Mf Dnes

Nejlépe umí dojit roboti - to je titulek Mladé fronty Dnes. Podle ní stále víc zemědělců využívá moderní technologie. A právě roboti dokážou krávy správně podojit, přihrnout seno a ještě jim změří teplotu a zkontrolují kvalitu mléka. Nová technika se používá třeba i na senzory v obilí nebo na dálkově ovládané postřikovače. Díky technologiím tak o dojení nerozhoduje farmář, ale sama kráva.

Lidové noviny

Většina lidí s vysokým cholesterolem neví, jak si správně upravit jídelníček. Tématu se věnují Lidové noviny. Pacienti často hledají tipy jen na internetu, kde můžou být nepřesné údaje. Poradit by se proto měli hlavně se svým lékařem nebo výživovým poradcem. Podle lékařů se ale při nákupu potravin často stačí řídit selským rozumem a vyškrtnout ze seznamu věci, které nejsou k životu nezbytné.

Hospodářské noviny

Češi mají stále horší přístup k dokumentům o státních financích. Vyplývá to z průzkumu, který hodnotí transparentnost rozpočtů ve 120 zemích. Píšou o tom Hospodářské noviny. Česko teď zaujímá 25. příčku, v roce 2010 to přitom bylo 19. místo. Ministerstvo financí ale upozorňuje, že země stále patří mezi ty nejlépe hodnocené.

Deník

Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá novelu zákoníku práce. Informuje o tom regionální Deník. Podle něj by si zaměstnanci mohli například převést do dalšího roku libovolný počet zbylé dovolené. Teď umožňuje převod zbylých dní zákon jen za určitých podmínek. Změna v zákoníku se týká hlavně těch zaměstnanců, kteří mají ve smlouvě zaručenou dovolenou delší než zákonem dané čtyři týdny.

Právo

Dvě třetiny Čechů spravují bankovní účty online. Ještě před šesti lety to přitom byla jen polovina. Vyplývá to z aktuální studie, kterou má k dispozici deník Právo. Důvodem nárůstu je vysoké pokrytí pevným i mobilním internetem a velké rozšíření chytrých mobilů. Zatímco internetové bankovnictví v posledních dvou letech stagnuje, mobilní zažívá strmý růst. Stále oblíbenější je hlavně mezi mladšími lidmi a ve skupinách obyvatel s vyšším vzděláním a příjmy. Mezi lidmi navíc roste zájem i o bezkontaktní platební karty, píše deník Právo.

Andrea Kubová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme