Přehled tisku: vejce z klecových chovů, nedostatek nemocničního personálu a řízené vypalování lesa

Dva největší e-shopy s potravinami stahují z nabídky vejce z klecových chovů, podobný krok do budoucna plánují i velké obchodní řetězce, píše deník Právo. Regionální Deník si všímá nedostatku zdravotnického personálu v Plzeňském kraji. Lidové noviny pak píší o řízeném vypalování lesa, které pomáhá chránit přírodu a předcházet požárům. Více se dočtete v přehledu tisku, který připravil Radiožurnál.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vejce (Ilustrační foto)

Vejce (Ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Lidové noviny

Řízené vypalování lesa pomáhá chránit přírodu, píšou Lidové noviny. Podle biologů může oheň potlačovat nežádoucí rostlinné druhy a pečuje i o některé vzácné druhy biotopů. Pomáhá tak například vřesovištím nebo stepím. Řízené vypalování se ale uplatňuje jen ve speciálních případech. Prospěšné jsou podle biologů jen malé a lokální požáry. Řízený oheň je důležitý hlavně v současném dlouhotrvajícím období sucha, snižuje totiž riziko vzniku rozsáhlých požárů a může oslabit i jejich intenzitu, píše deník.

V Jizerských horách hořelo 12 hektarů lesa, hasičí mají požár pod kontrolou a likvidují zbylá ohniska

Číst článek

Řízené vypalování v současné době český lesní zákon zakazuje. Připouští ale výjimky v případech lesního hospodářství. Ty se nově dostaly i do návrhu novely zákona, o který se zasadili hasiči a Agentura na ochranu přírody a krajiny. Řízené vypalování by se tak mohlo vrátit, dodávají Lidové noviny.

Deník

Nemocnice v Plzeňském kraji se potýkají s nedostatkem zdravotnického personálu. Nové zaměstnance se snaží nalákat na vysoké náborové příspěvky. Nemocnicím chybí hlavně zdravotní sestry na lůžkových odděleních. Dočtete se o tom v regionálním Deníku. Třeba nemocnice v Rokycanech nabízí podle mluvčího krajských nemocnic Jiřího Kokošky novým uchazečům náborový příspěvek až 150 tisíc korun. Zdravotníci ale musí být na místě zaměstnaní aspoň tři roky, všímá si Deník.

Náborový příspěvek ve výši 50 tisíc korun nabízí pro zdravotní sestry na lůžkovém oddělení plzeňská nemocnice Primaved. Nemocnice dále nabízí výhodné ceny telefonování a datových služeb a účast na různých kulturních a sportovních akcích nebo pomáhají s hledáním bydlení. Třeba v Domažlicích se pro personál nemocnice staví devět rodinných domů.

Právo

U dvou největších internetových prodejců potravin si zákazníci už nekoupí vejce z klecových chovů. Online obchody budou nabízet jen vejce z podestýlky, volného výběhu nebo z biochovů. Dočtete se o tom v deníku Právo. Internetoví prodejci Rohlík.cz a Košík.cz původně plánovali prodej klecových vajec ukončit buď do konce letošního, nebo příštího roku. Nakonec je ale k téměř okamžitému zastavení prodeje donutil konkurenční boj, všímá si Právo. Lidé podle nich navíc klecová vejce na internetu příliš nenakupovali.

S dodavateli vajec se prodejcům podařilo vyjednat lepší nákupní ceny. Podestýlková vejce tak budou stát stejně jako klecová. Ukončit prodej klecových vajec se chystají i velké obchodní řetězce. Většina z nich se zavázala, že tato vejce přestanou prodávat nejpozději do roku 2025, naráží ale na kapacitu dodavatelů.

Adéla Paruchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme