Přehled tisku: klíšťata nakazila o 40 procent lidí víc než loni, Češi si kupují tituly a staví na Papui

Středeční vydání českých deníků se věnují například souvislosti vysychání řek s urychlováním globálního oteplování, kupování církevních doktorských titulů nebo nedostatečnému zabezpečení v českých školách. Právo pak píše o tom, že klíšťata letos nakazila nejvíc lidí za poslední desetiletí. Přehled tisku sestavil Radiožurnál.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klíště (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay

E15

Malé a střední podniky z Česka investují do inovací méně než firmy ze Západu - píše E15. Na novější výrobní technologie totiž posílají jen deset procent svého obratu. Česko tak v této oblasti patří k evropskému podprůměru. Vyčnívá ale nad některými východními zeměmi.

Mf Dnes

Suché řeky urychlují globální oteplování - o tom si přečtete v Mf Dnes. Ukazuje to studie, podle které se z vysychajících potoků a řek uvolňuje víc skleníkových plynů než z toků s dostatkem vody. Právě kvůli těmto plynům se ze Země teplo hůř uvolňuje.

Přehled tisku: moderní léčba schizofrenie, čekání na stavební povolení a nová pravidla pro výběr soudců

Číst článek

Dosud přitom vědci vůbec nezkoumali, jak vysychající toky k oteplování planety přispívají. Teď ale zjistili, že když je zahrnou do statistik, tak se celkový objem oxidu uhličitého z celosvětové říční sítě zvýší o víc než 150 procent. Vysychání koryt je přitom samo důsledkem klimatických změn, jak píše deník.

Deník

Doktorský titul se dá na internetu koupit ani ne za tisícovku - všímá si toho regionální Deník. Jde ale o čestný církevní titul, který se nesmí užívat jako ten z univerzity. Čestné tituly nejsou za studium, ale jsou spíše oceněním. Deník ale upozorňuje, že někteří lidé zamlčují, že užívají pouze čestný doktorát.

Hospodářské noviny

Češi postaví na Papui-Nové Guineji další nemocnici za jednu a čtvrt miliardy korun - přečtete si o tom v Hospodářských novinách. Kromě výrobců zdravotnického zařízení se na zakázce budou podílet taky čeští dodavatelé nábytku, dlažeb nebo třeba konstrukčního materiálu.

Lidové noviny

Zabezpečení škol před vstupem cizích lidí je v některých regionech nedostatečné - upozorňují Lidové noviny. Nejčastěji používají čipy. Třeba na jižní Moravě se jimi ale nechrání ani třetina škol. Čipy naopak zavedla většina škol třeba v Praze, ve středních Čechách a taky v Libereckém kraji. Ministerstvo školství přitom vydalo ředitelům soubor doporučení, jak by měli budovy zabezpečit. Byla to reakce na případ z roku 2014, kdy na obchodní akademii ve Žďáru nad Sázavou vnikla žena, která ubodala jednoho studenta a další dva zranila.

Právo

Klíšťata nakazila o 40 procent víc lidí než loni - to se dozvíte z deníku Právo. Do začátku září od nich encefalitidu chytilo 497 lidí, to je o 142 víc než ve stejném období loni. Rostl také počet nakažených boreliózou - těch přibylo o 920 na necelé tři tisíce. Podle epidemiologů bude letošní rok nejspíš jeden z nejhorších za poslední dekádu.

Jakub Horáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme