Přehled tisku: plagiátorství na filozofické fakultě, bolesti zad u dětí a české e-shopy jako Amazon

V úterních novinách se dočtete, že k lékařům míří s bolestmi zad čím dál více dětí a mladistvých, píše regionální Deník. Velké české e-shopy Mall.cz a Alza.cz přecházejí na model byznysu podobný tomu, jaký má Amazon, píše Mf Dnes. Více si přečtěte v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Filozofická fakulta Univerzita Karlova | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Lidové noviny

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy se zabývá několika dalšími podezřeními z možného plagiátorství. Informují o tom Lidové noviny. Od rozhodnutí etické komise v kauze historika Martina Kováře, který získal tituly na základě opsaných prací, přitom neuplynul ani měsíc.

Bývalý prorektor Kovář se dopustil plagiátorství, potvrdila etická komise Univerzity Karlovy

Číst článek

Jeden podnět se podle novin týká další Kovářovy práce, druhý práce nejmenovaného historika a poslední významného kulturního antropologa, Václava Soukupa. Informaci o zkoumání prací Václava Soukupa potvrdil děkan fakulty Michal Pullmann. Soukup sám nařčení odmítá s tím, že si není vědomý jakéhokoliv pochybení ve své vědecké, publikační nebo pedagogické práci.

Deník

K lékařům míří s bolestmi zad čím dál více dětí a mladistvých, píše regionální Deník. Podle odborníků za to může nedostatek pohybu. Ministerstvo školství proto plánuje úpravu hodin tělocviku.

Dětská neuroložka Alena Dernerová řekla, že jí rodiče do ordinace vodí i jedenáctileté školáky. Někdy podle ní končí na kapačkách se zablokovanou bederní páteří. Na vině je podle ní to, že děti v současnosti hodně sedí u počítačů a mobilů, a pokud nějaký pohyb mají, jedná se o jednostrannou zátěž. To může vést ke špatnému držení těla a následným bolestem zad.

Hospodářské noviny

Už během studií na gymnáziu přišel Marek Liška s neobvyklým konceptem učebnice matematiky. Jak se dočtete v Hospodářských novinách, učebnice měla počítání neotřelou formou vysvětlit spolužákům, kteří se s matematikou prali. Na vysoké škole potom Liška založil prosperující nakladatelství s názvem Pro spolužáky. V pondělí nakladatelství vyhrálo celoevropské kolo soutěže Startupper roku.

Mf Dnes

Velké české e-shopy Mall.cz a Alza.cz přecházejí na model byznysu podobný tomu, jaký má Amazon. Nerozšiřují vlastní sklady, ale nabízejí na svých stránkách prostor dodavatelům, aby přes ně svoje produkty prodávali sami.  Píše o tom Mf Dnes.

Téměř třetina Čechů by si koupila auto přes internet. Mnoho obchodů to ale zatím nenabízí

Číst článek

Alza i Mall zatím fungují trochu odlišně, než Amazon, upozorňuje deník. Do každé kategorie totiž vybírají jen jeden obchod, a to podle poměrně přísných kritérií. Partner musí být důvěryhodný, mít dobré informační systémy a dodávat rychle. Naproti tomu Amazon zve nejrůznější prodejce a nechá je, aby snížili ceny.

E15

Praha plánuje posílení protipovodňové ochrany, píše deník E15. Podle pražského náměstka pro bezpečnost Petra Hlubučeka ze Starostů a nezávislých nejdřív prodlouží linii na Františku a Výtoni.  V budoucnu by ale měla vzniknout i v Trojské kotlině, protože poslední významné povodně před 6 lety zničily kromě jiných lokalit i dolní část zoologické zahrady. Na kolik by nová opatření měla vyjít, zatím není jasné.

Právo

Ředitelství silnic a dálnic bojuje s pojišťovnami kvůli proplácení nákladů na opravy svodidel. Tématu se věnuje deník Právo. Pojišťovny totiž opravy odmítají hradit v plné výši. Argumentují tím, že svodidla jsou několik let stará, což částky z pojistného plnění snižuje. Ředitelství ale na zbytku peněz trvá a brání se žalobami, zatím úspěšně.

Anna Musilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme