Přehled tisku: další zatýkání v Brně, ochrana citlivých dat i vážné chyby na webu pro vozíčkáře

Kriminalisté budou podle informací Lidových novin pokračovat v zatýkání v Brně. Nemocnice mají problémy s ochranou citlivých údajů, píše Deník. Více se dozvíte v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Švachula (dříve ANO) na snímku z roku 2014 stojí vpravo. Fotografie je z jednání zastupitelstva radnice Brno-střed. | Zdroj: Profimedia

Lidové noviny

Zatýkání v Brně bylo minulý týden jen první fází případu, zjistily Lidové noviny. Podle deníku kriminalisté chystají další zásah. Noviny taky píšou, že při vyšetřování případu využili policisté i dálkové laserové odposlechy. Dalšímu vývoji policejního zásahu z minulého týdne se věnuje i dnešní Právo. Z uplácení je údajně podezřelá další firma - konkrétně stavební společnost Barák-Stav. Firma podle deníku získala od města Brna za poslední dva roky zakázky za zhruba 21 milionů.

,Impulzem bylo uvalení vazby.‘ Hnutí ANO vyloučilo Švachulu a Liškutina, obviněné v kauze Brno-střed

Číst článek

Podle policie společnost poskytla úplatek lidem kolem bývalého radního Jiřího Švachuly. Ten je společně s Petrem Liškutinem ve vazbě, oba jsou taky od čtvrtka vyloučení z hnutí ANO. Policisté v minulém týdnu zasahovaly kromě radnice Brno-střed i na antimonopolním úřadu, v pražské pobočce firmy Kapsch nebo v domě místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka.

Deník

Nemocnice mají problémy s ochranou dat svých pacientů, upozorňuje regionální Deník. Odkazuje na výsledky kontrol Úřadu pro ochranu osobních údajů, který loni v nemocnicích zkoumal nejméně šest podnětů na únik nebo zneužití citlivých dat. K úniku citlivých dat z nemocnic stačí podle deníku málo, například pokud se lékař zapomene odhlásit z elektronické zdravotnické dokumentace. Úřad pro ochranu osobních údajů loni také řešil případ, kdy někdo z auta lékaře ukradl dokumentaci pacienta, kterou si bral k posouzení domů. Běžná je podle deníku taky praxe, kdy se papírová dokumentace nebo chorobopis pacienta válí bez dozoru na pracovních pultech v recepcích.

Právo

Z deníku Právo se dozvíte, že i na českých silnicích už jsou auta, která umí řidiče v některých případech částečně zastoupit. Policisté ale varují: pokud je ale řidiči nechají jet bez vlastní plné kontroly, jde o přestupek. Takzvaná chytrá auta se dokážou sama držet v jízdních pruzích, zastavit před překážkou nebo zaparkovat. To může některé řidiče vést ke ztrátě pozornosti. Podle policie tak navíc překračují zákon.

MF DNES

Webové stránky podporující vozíčkáře v Ústeckém kraji obsahují chyby a není na nich dostatek informací. Jedná se přitom o součást speciálního projektu za víc než 20 milionů korun, který měl zlepšit život vozíčkářů v kraji, všímá si Mladá fronta DNES. Podle deníku peníze z evropských fondů putovaly firmám spojeným s ČSSD. Vozíčkáři mají na online mapě najít třeba tipy na bezbariérová místa v Ústeckém kraji. Informace na stránkách ale realitě v mnoha případech neodpovídají, všímá si Mladá fronta DNES. Na mapě je například špatně zaznačená přímo budova krajského úřadu. Místa, která web označuje jako bezbariérová, jsou pak v praxi pro vozíčkáře nepřístupná.

Anna Macků Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme