Přehled tisku: církevní restituce, konec reklamních letáků a ,mizející‘ vesnice na Karlovarsku

V úterním tisku se dočtete například o možném řešení církevních restitucí. Tématu se věnuje deník E15. Regionální Deník upozorňuje na vylidňování vesnic na Karlovarsku a Hospodářské noviny píšou o náhradách škod za výbuchy ve Vrběticích. Více se dozvíte v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednou z malých vesnic na Karlovarsku je i Javorná, ve které v roce 2011 žilo jen 82 obyvatel.

Jednou z malých vesnic na Karlovarsku je i Javorná, ve které v roce 2011 žilo jen 82 obyvatel. O mizejících vesnicích píše regionální Deník. | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY-SA 3.0,©

E15

Církevní restituce mají nové řešení - to je titulek úterního vydání E15. Píše o tom, že místo zdanění 59 miliard korun za nevydané pozemky a budovy by mohl stát uvalit daň na úroky z těchto finančních náhrad. Navrhuje to analýza Právnické fakulty Masarykovy univerzity, kterou má deník k dispozici. Stát by v takovém případě získal kolem 10 milionů korun ročně. To je o stovky milionů korun méně než v případě varianty prosazované KSČM, která usiluje o zdanění celé skoro 60 miliardové částky. Na rozdíl od tohoto návrhu by ale zdanění úroků z peněžních kompenzací prý mohlo uspět u Ústavního soudu.

Deník

Na Karlovarsku „mizí“ jedna vesnice ročně - tak s nadsázkou popisuje regionální Deník úbytek obyvatel v regionu. Každý rok odtud natrvalo odcházejí stovky lidí - za lepším míří do Prahy, dalších českých měst, ale i do Německa. Pracovních příležitostí je v Karlovarském kraji málo a mzdy jsou tam nejnižší v republice. V regionu zůstávají jen senioři a více lidí umírá, než se jich narodí. Úbytek obyvatel je tak nejvyšší v Česku. Podle bývalého primátora města Petra Kulhánka z Karlovarské občanské alternativy by se dalo odlivu obyvatel zabránit třeba otevřením veřejné vysoké školy.

Pravomocný osvobozující rozsudek. Za skladování munice ve Vrběticích nebude nikdo potrestán

Číst článek

Hospodářské noviny

Firma, které před lety vybouchly dva sklady s municí ve Vrběticích na Zlínsku, žaluje stát o náhradu škody. Informují o tom Hospodářské noviny s tím, že společnost Imex Group podezírá stát z toho, že minimálně za druhou explozi může právě on. Zároveň ale připouští, že k tomu nemá žádné důkazy. Společnost podle svého advokáta Radka Ondruše ví jen to, že za druhou explozi nemůže. Právník tvrdí, že jako nejpravděpodobnější se jeví možnost, že výbuch souvisí s likvidací nevybuchlé munice z prvního skladu.

Lidové noviny

Papírové reklamní letáky by za pár let mohly úplně zmizet z poštovních schránek. Podle Lidových novin nad jejich zákazem přemýšlí ministr zemědělství Miroslav Toman za ČSSD společně se Svazem obchodu a cestovního ruchu. Podle šéfa resortu nejsou letáky pro řetězce ekonomické a zatěžují životní prostředí. Zákaz by se prý týkal všech obchodníků, nejen prodejen potravin. Výjimku by dostaly katalogy nabízející zboží za klasickou cenu bez zvýhodnění a slev. Podle ministra Tomana bude ještě záležet na diskuzi s obchodními řetězci. Podrobnosti nechtěl resort zatím komentovat, protože jednání prý ještě neskončila.

Právo

Pokud by se zpřísnily podmínky jednotných přijímacích zkoušek pro obory s maturitou, nedostaly by se na střední školu tisíce studentů. Ukazuje to analýza ministerstva školství, kterou získal deník Právo. V případě, že by se zavedl jednotný limit pro přijetí na maturitní obory, gymnázia nebo lycea by o zájemce nepřišla. Uchazečů se totiž hlásí více, než kolik můžou přijmout. Takové školy by si tak mohly i dál vybírat, koho vezmou. Podobně by to bylo u některých oborů středních odborných škol, třeba z oblasti strojírenství, elektrotechniky nebo stavebnictví.

Anna Horáčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme