Přehled tisku: nový ‚mozek‘ policie, dražší metro D a konkurence České pošty

Ve čtvrtečním tisku se dočtete, že metro D bude dražší, než se původně očekávalo. Informuje o tom deník E15. Policejní prezident chce podle Mf Dnes zřídit takzvaný mozek policie. A Česká pošta bude mít od jara silného konkurenta, píšou Hospodářské noviny. Více se dozvíte v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: Eva Odstrčilová

E15

Za metro D pražský magistrát zaplatí výrazně více peněz, než stálo v původním odhadu. Ten vypočítal náklady na 40 miliard korun. Dopravní podnik si ale nechal začátkem roku vypracovat novou analýzu, která dospěla k částce 57 miliard. Ředitel dopravního podniku Petr Witowski řekl deníku E15, že nárůst nákladů způsobilo zvyšování cen stavebních prací, inflace a řada dalších faktorů.

Nebude to hradba, tvrdí policie o stavbě obří budovy na Zbraslavi. Ukázala další vizualizace

Číst článek

Mf Dnes

Policejní prezident Jan Švejdar plánuje od začátku příštího roku zřídit centrální analytiku, tedy takzvaný mozek policie. Sdružovaly by se tam informace využitelné pro celou policii, státní správu nebo mezinárodní spolupracující úřady. Píše o tom Mf Dnes. Šlo by o první výraznou změnu od kritizované reorganizace z roku 2016, která sloučila protimafiánský a protikorupční útvar. V minulosti už se policie o vybudování podobné analytiky pokusila několikrát, ale neúspěšně.

Deník

Invalidů v Česku kvůli duševním onemocněním přibývá. Informuje o tom Deník. Data Ústavu zdravotnických informací a statistiky ukazují, že razítko od psychiatra dostalo téměř sto tisíc lidí, a psychické poruchy se tak staly druhou nejčastější příčinou přiznání invalidního důchodu. Ubývá naopak lidí, kteří do invalidního důchodu odcházejí kvůli poruchám pohybového aparátu nebo nemocnému srdci.

Česká pošta mění způsob cenění balíků. Od března se bude platit podle rozměrů, zdraží se

Číst článek

Hospodářské noviny

Hospodářské noviny si všímají, že Česká pošta bude mít od jara silného konkurenta - Zásilkovnu. Doteď si u ní lidé vyzvedávali věci koupené v e-shopech, nově ale budou moct posílat přes společnost cokoliv komukoliv.

Ceny balíků budou oproti poště také nižší. Zásilkovna má v současnosti v Česku asi 1 500 výdejních míst a podle Hospodářských novin je plánuje rozšířit na tři tisíce.

Právo

Nová dopravní značka, která řidiče upozorní na jízdu v protisměru, se na nejrizikovějších dálničních nájezdech objeví v červnu. Deníku Právo to potvrdila mluvčí ministerstva dopravy. Vzhledem k tomu, že jde o informačně-provozní značku, nejsou k zavedení potřeba žádné legislativní změny. Jen loni bezpečnostní kamery zaznamenaly přes 300 případů, kdy řidič vjel do protisměru.

mkk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme