Přehled tisku: otevřené velkoobchody i o svátcích, zpoždění letadel a nezájem o Dešťovku

V pondělním vydání českých deníků se dočtete například o nezájmu o dotační program Dešťovka nebo plánu ODS a ANO na výjimku na prodej o státních svátcích pro velkoobchody. Lidové noviny informují o kvalitě nafty v Evropě. Přehled tisku sestavil Radiožurnál.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nákup ve velkoobchodě (ilustrační foto). | Zdroj: Profimedia

E15

Lidé nemají zájem o peníze z druhé vlny dotačního programu Dešťovka. Vyplývá to z dat Státního fondu životního prostředí, které má k dispozici pondělní vydání E15. Za deset měsíců zájemci požádali o dotace na efektivní využívání vody v celkové výši asi 120 milionů korun, stát chce ale rozdat dvojnásobek.

Přehled tisku: v Česku mizí žížaly, genealogie je na vzestupu a filmy z Varů půjdou do kin

Číst článek

Mf Dnes

Na opravovaných silnicích a dálnicích nebudou smět být loga firem, které úseky rekonstruují. Podle Mf Dnes o tom rozhodlo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Část firem už loga začala odstraňovat, některé společnosti ale rozhodnutí ŘSD kritizují. Na opravovaných úsecích podle deníku bude moct zůstat jenom cedule, na které bude uvedeno, která společnost danou silnici rekonstruuje.

Hospodářské noviny

Makro a další velkoobchody by mohly mít otevřeno o všech státních svátcích. Podle Hospodářských novin výjimku navrhují poslanci ANO a ODS a v úterý ji projedná vláda. Ve velkoobchodech nakupují třeba majitelé restaurací nebo malých obchodů, které můžou mít otevřeno i během svátků. Podle navrhovatelů výjimky se kvůli zákazu prodeje o vybraných svátcích často stává, že menší prodejci nebo provozovatelé restaurací nemají dost zásob.

Euro

Týdeník Euro přináší obsáhlý rozhovor s ředitelem Řízení letového provozu Janem Klasem. Ten upozorňuje třeba na to, že hodně letadel bude nejspíš během letošního léta nabírat zpoždění. Říká třeba taky, že v budoucnu pomůže letovým dispečerům i technologický pokrok - třeba tzv. virtuální řídící věže.

Počet zpoždění u dopravních letadel v Evropě byl podle Eura letos v květnu čtyřikrát větší než loni. Důvodem podle Klase je jednak nedostatek dispečerů a taky velké množství stávek pilotů nebo letištního personálu. Česka se ale tyto problémy netýkají. Řízení letového provozu má dispečerů dost, byť zájemců o tuto profesi ve srovnání s minulými roky mírně ubývá.

Lidové noviny

U českých pump je kvalitnější nafta než ve většině evropských zemí. Podle Lidových novin je závadný jenom asi každý čtyřstý kontrolovaný vzorek paliva. Dieselové motory si ale čeští řidiči často ničí nelegálními úpravami motorů. Nejkvalitnější naftu mají podle údajů Evropské agentury pro životní prostředí v devíti zemích, kde inspektoři při kontrolách loni nezjistili žádné pochybení. Jsou mezi nimi Německo, Finsko nebo Bulharsko. Naopak největší riziko, že řidič načepuje nekvalitní diesel, je v Řecku. Kontrolou tam loni neprošlo sedm procent vzorků.

sva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme