Přehled tisku: dražší elektřina, dividendy Škody Transportation i nová výuka informatiky

V pondělním českém tisku se dočtete, že si Češi připlatí za elektřinu. Téměř všichni dodavatelé připravují podle Hospodářských novin zvýšení cen energií. Celní správa se podle Mf Dnes už rok a půl zajímá o společnost Škoda Transportation. Prověřuje hlavně dividendy, které se vyplácejí akcionářům. Více si přečtěte v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Elektrická přenosová soustava (ilustrační foto) | Foto: Valentyn Ogirenko | Zdroj: Reuters

E15

Ministerstvo obrany ani po roce nezačalo jednat s novým dodavatelem šesti desítek obrněných vozidel Titus, upozorňuje na to deník E15. Vláda přitom zakázku schválila už před třinácti měsíci. Resort si před několika měsíci vymínil změnu dodavatele kvůli bezpečnostní prověrce. Nově vybranou společnost Eldis zatím nepožádal o podání nabídky.

‚Nejtěžší klacek‘ budeme mít vybavený do roku 2025, řekl o přezbrojení 7. mechanizované brigády Kopecký

Číst článek

Mf Dnes

Celní správa se už rok a půl v přísném utajení zajímá o plzeňskou společnost Škoda Transportation, zjistila to Mf Dnes. Celníci podle ní prověřují hlavně dividendy, které si vyplácela skupina původních akcionářů. Jen za roky 2011 až 2016 si akcionáři mezi sebe rozdělili skoro 20 miliard korun.

Lidové noviny

Ministr spravedlnosti za hnutí ANO Jan Kněžínek chystá velké změny u znaleckých posudků.  Lidovým novinám řekl, že skutečným posudkem by byl nově jen ten, který si vyžádá soud. Další posudky, které přinesou účastníci řízení, by podle ministra měly mít nižší důkazní sílu.

Respekt

Na vybraných sedmdesáti školách začnou od září testovat změny ve výuce informatiky, téma týdeníku Respekt. Žáci se budou učit programovat jednoduché roboty nebo rozvíjet takzvané informatické myšlení. Testování má trvat dva roky, pak by se reforma výuky měla spustit všude. Problémem ale může být vybavení škol nebo nedostatek kvalifikovaných učitelů.

Dodavatele elektřiny v letošním roce změní rekordní počet Čechů. Mohlo by jich být přes 400 tisíc

Číst článek

Hospodářské noviny

Češi si připlatí za elektřinu. Hospodářské noviny píšou, že zvyšování cen za energii připravují téměř všichni dodavatelé. Elektřina je na trzích nejdražší za posledních šest a půl roku. Za zdražování může hlavně vysoká cena uhlí. Stoupají ale i ceny emisních povolenek, které si musí kupovat především uhelné elektrárny. Nejvíc si za energie připlatí ti, kteří u dodavatele nemají zafixované ceny.

Právo

Vláda připravuje návrh zákona o odškodnění při újmě po očkování dětí. Deník Právo má k dispozici návrh normy od ministerstva zdravotnictví. Resort navrhuje, aby stát hradil jen takovou újmu, kterou vyčíslí nad padesát tisíc korun. Ročně by tak o peníze mohly žádat desítky rodičů.

Vendula Vrbová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme