Přehled tisku: kandidáti ANO do eurovoleb, zkoumání vlivu Číny a komplikace vydávání stíhaných

Brexit zkomplikuje vydávání stíhaných osob mezi Českem a Velkou Británií, upozorňuje E15. Tým expertů Univerzity Palackého v Olomouci se zaměřuje na vliv Číny – a to jak na sousední země, tak na státy střední Evropy, píšou Lidové noviny. Hnutí ANO zatím nepotvrdilo jména kandidátů do europarlamentu, podle informací Práva je ale o prvních pěti místech v podstatě rozhodnuto. Více se dozvíte v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hnutí ANO zatím nepotvrdilo jména kandidátů do europarlamentu. (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

E15

Brexit zkomplikuje vydávání stíhaných osob mezi Českem a Velkou Británií. Upozorňuje na to deník E15. Doba vyřízení žádostí o vydání by mohla být až dvacetkrát delší. Státy se totiž budou muset řídit extradiční dohodou Rady Evropy z roku 1957.

Bývalý prorektor Kovář se dopustil plagiátorství, potvrdila etická komise Univerzity Karlovy

Číst článek

České zákony umožňují vydávat občany České republiky do cizích států k trestnímu stíhání jen v rámci Evropské unie. Mezi unijními státy platí od roku 2002 evropský zatýkací rozkaz, který znatelně urychluje extradici stíhaných lidí.

Deník N

Bývalý prorektor Karlovy univerzity Martin Kovář, který se podle etických komisí dopustil plagiátorství, zůstává na Vysoké škole ekonomické, zjistil Deník N. Podle Národohospodářské fakulty patří mezi nejlépe hodnocené učitele. Rektorka ale chce, aby odešel.

Kovář působí i v akademickém senátu a vědecké radě fakulty. Je také členem oborové rady doktorského studijního programu hospodářské a politické dějiny 20. století. Jak deníku řekl tiskový tajemník fakulty Daniel Váňa, Kovář bude na škole učit dál. Rektorka školy Hana Machková vzkázala, že Kovářův osud na fakultě je v kompetencích jejího děkana, do kterých ona nemůže zasahovat.

Lidové noviny

Tým expertů Univerzity Palackého v Olomouci se zaměřuje na čím dál zjevnější vliv Číny – a to jak na sousední země, tak na státy střední Evropy. Tématu se věnují Lidové noviny. V projektu za 175 milionů korun vznikne během pěti let řada terénních výzkumů, článků, knih nebo mezinárodních konferenci.

Výzkumný tým Sinofon chce nabízet objektivní informace upotřebitelné i pro českou politiku a hospodářství. Bude mapovat co vlastně Čína je. Vědci se na budou na mocnost dívat zvenčí - budou studovat její působení na okolní státy v Asii, hospodářské a kulturní aktivity i čínské vztahy a vliv na Rusko, Tchaj-wan, Vietnam, Filipíny anebo i na Střední Asie.

Deník

Moderní léky pro revmatiky budou dostupnější. Jak píše regionální Deník, na český trh se dostávají levnější kopie originálních přípravků. Teď mělo nárok na moderní biologickou léčbu jen asi 5 procent pacientů. Nově by se mohla dostat až k osmi tisícům dalších, tedy přibližně desetině léčených revmatiků.

V jiných zemích Evropy si může biologickou léčbu dovolit až třetina pacientů. V Česku ale léčba jednoho revmatika vycházela na zhruba 200 až 300 tisíc korun ročně. Státní ústav pro kontrolu léčiv proto uvolnil pro pacienty nový takzvaný biosimilární lék – to je levnější kopie originálního přípravku.

Hospodářské noviny

České vysoké učení technické vymyslelo vytápění domů s téměř nulovou spotřebou elektřiny. Tak zní titulek Hospodářských novin. Vynález kombinuje tepelné čerpadlo, solární panely a zásobník, který v podloží domu teplo akumuluje.

Europoslankyně Charanzová: Babišův střet zájmů? Domácí témata by se neměla přenášet do Bruselu

Číst článek

V létě si teplené čerpadlo bere teplo ze vzduchu a využívá ho na přípravu teplé vody. Mezi tím se podloží domu, kde je zásobník, ohřívá pomocí solární energie. Když začne zima, začne si čerpadlo brát energii právě ze zásobníku.

Právo

Hnutí ANO zatím nepotvrdilo jména kandidátů do europarlamentu, podle informací deníku Právo je ale o prvních pěti místech v podstatě rozhodnuto. Na kandidátce se zřejmě objeví i bývalý člen Pirátské strany Ondřej Knotek.

Jasno zatím bylo o jedničce na kandidátce ANO pro evropské volby – před dvěma týdny vedení hnutí schválilo europoslankyni Ditu Charanzovou. Ve středu se shodlo, že dvojkou bude europoslankyně Martina Dlabajová, trojkou zemědělský ekonom Martin Hlaváček a čtyřkou jihočeská poslankyně ANO a zároveň šéfka sociálního výboru Sněmovny Radka Maxová. Ondřej Knotek, který byl ještě v roce 2014 lídrem pirátů v Mariánských Lázních, má být na volitelném pátém místě

Monika Vosáhlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme