Přehled tisku: příjmy z hazardu, návrat povinné výuky techniky a pokuta pro Fincentrum

V úterních novinách se dočtete, že příjmy z hazardu klesly za poslední dva roky o více než miliardu korun, a to zhruba tisícovce měst a obcí. Tématu se věnuje Mf Dnes. Hospodářské noviny píší, že se do základních škol vrátí povinná výuka techniky. A deník Právo upozorňuje na novelu stavebního zákona, podle které nebude možné dodatečně legalizovat černé stavby. Více v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilegální herna, hrací automat

Pokles příjmů z hazardu pro města a obce? Tématu se věnuje Mf Dnes. Ilustrační snímek | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Mf Dnes

O více než miliardu korun klesly za poslední dva roky příjmy z hazardu, a to zhruba tisícovce měst a obcí. Informuje o tom Mf Dnes. Víc než 5000 obcí příjmy naopak lehce vzrostly díky vyššímu celostátnímu výběru daní, například z číselných loterií, které stát přerozděluje.

Mezi příčiny nižších příjmů patří podle deníku nová tvrdší pravidla. Třeba zákaz pití a jídla zdarma pro hráče nebo registrační systém. Návštěvníky sleduje kamera a přístroj monitoruje jejich výhry, prohry i dobu hraní. Zároveň nemůžou u automatů sedět nonstop. Navíc celkem 457 obcí hazard na svém území zakázalo a téměř 200 dalších určilo, kde přesně se může provozovat.

E15

Česká národní banka uložila stotisícovou pokutu poradenské společnosti Fincentrum, píše deník E15. Firma dostala trest za to, že v povinných zkouškách špatně nastavila otázky pro úvěrové poradce.

‚Česko přestalo být kasinem v srdci Evropy.‘ Počet heren klesl od roku 2012 o tři čtvrtiny

Číst článek

Fincentrum ale není jediné, které v minulém roce dostalo pokutu za nedostatečné otestování poradců. Centrální banka potrestala taky Vysokou školu finanční a správní nebo Českou bankovní asociaci. Celkem na pokutách vybrala podle deníku necelých 20 milionů korun.

Deník

Obyvatelé Chomutova můžou k urovnávání sporů nově využít služeb profesionálního prostředníka, tedy mediátora. Informuje o tom regionální Deník. Nejčastěji se na mediátora obrací rodiče po rozchodu, kterým se nedaří najít společnou řeč, ale i sousedé nebo kolegové.

Anna Beková, která jako mediátorka pracuje, Deníku řekla, že nemá za úkol říkat lidem, co mají dělat. Má ale uklidnit emoce a pomoci jim s nalezením oboustranně schůdného a férového řešení. Hlavní přínos mediátorů vidí v tom, že spory řeší rychleji než soud, a navíc v přátelštějším prostředí.

Hospodářské noviny

Do základních škol se vrátí povinná výuka techniky. Podle Hospodářských novin připravuje učební plány zahrnující manuální práce Národní ústav pro vzdělávání. Děti se mají v hodinách naučit praktické dovednosti, jako například přimontovat poličku nebo vyměnit žárovku.

Dětí, které vůbec nenastoupí do školky, meziročně přibyla třetina. Rodiče je učí individuálně doma

Číst článek

Předmět připomíná dílny, které byly povinné do roku 2005. Potom výuku manuálních činností nahradily hodiny, které děti učily obstát v digitální éře. Plánovaný předmět kombinuje obojí, dílny a nové technologie, uvádí noviny.

Právo

Ministerstvo pro místní rozvoj plánuje novelu stavebního zákona, podle které nebude možné dodatečně legalizovat černé stavby. Zjistil to deník Právo. S novým zákonem vláda počítá od roku 2021.

Například v roce 2017 úřady podle deníku udělily 20 procent ze všech oprávnění dodatečně. Už teď ale černou stavbu povolit nemusí a můžou nařídit její odstranění. Problém ale často bývá ve financích. Obce, které se o něj mají postarat, na to ale nemají v rozpočtu peníze. O dodatečné povolení se žádá i účelově, protože se investoři snaží prosadit stavební záměry, které jsou v rozporu s veřejnými nebo soukromými zájmy.

Anna Musilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme