Přehled tisku: dovoz levného ovoce, nedostatek českého medu a genové banky

V sobotním tisku se dočtete o tom, že dovoz levného ovoce ze zahraničí ničí české ovocnáře. Dočtete se to v Deníku Právo. Regionální deník upozorňuje na nedostatek českého medu a Mf Dnes se věnuje genovým bankám. Víc v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dovoz levného ovoce decimuje české ovocnáře (ilustrační foto) | Foto: zdroj: Flickr.com, CC BY 2.0

Mf Dnes

V několika budovách v Česku jsou uchovávané genetické materiály pro případ ekologické katastrofy. Takzvané genové banky - to je téma Mf Dnes. Vědci tam schovávají vzorky zemědělských plodin, které lidstvo za posledních deset tisíc let vyšlechtilo. S ukládáním rostlinného genetického materiálu se začalo už na počátku dvacátého století. V národním programu je v současnosti 55 tisíc semenných vzorků rostlin. Nejvíc jich je nashromážděných v areálu Výzkumného ústavu rostlinné výroby na okraji Prahy.

Ovoce je víc než loni. Meruněk bude trojnásobek, přibyde i třešní, višní a jahod

Číst článek

Deník

Kvůli suchu a kůrovci není dostatek českého lesního medu. Píše to regionální Deník. Češi ale přesto o něj mají větší zájem než třeba o med z řepky. Obchodníci tak musí často lesní med dovážet ze zahraničí. Většinou z Argentiny, Uruguaye nebo Španělska. Regionální Deník upozorňuje, že loni se v Česku vyrobilo nejméně medu za poslední čtyři roky. Produkce oproti předchozímu roku klesla o čtyři procenta na 8992 tun. Třeba snůška medu ze smrků byla loni skoro nulová, protože stromy nemají vláhu, mají málo mízy, a včely tak nemají co sbírat.

Právo

Dovoz levného ovoce ze zahraničí ničí české ovocnáře. Dočtete se to v Deníku Právo. Pěstitelům se ovoce nevyplácí. Místo ovocných stromů začínají pěstovat řepku a obilí. Výměra sadů v Česku se za posledních pět let zmenšila o víc než tři a půl tisíce hektarů. Další až tři tisíce hektarů budou ovocnáři podle Práva zřejmě muset zlikvidovat v příštích několika letech. Třeba polí se slivoněmi a švestkami ubyla už čtvrtina. Po zavedení ruského embarga na dovoz ovoce a zeleniny v roce 2014 se totiž na český trh přesunula velká část levného ovoce z Polska - hlavně jablek. To srazilo českým farmářům ceny a pěstovat ovoce se jim už nevyplatí.

Veronika Šírová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme