Přehled tisku: zastaralé krevní testy, technologie na rozpoznání hlasu nebo drahá vanilka

V českém tisku se v pátek dočtete, že se v Česku podle některých lékařů používají zastaralé krevní testy, které nemusí odhalit u dárců krve všechny infekce. Píše to regionální Deník. Brněnská společnost podle deníku Právo vyvinula technologii, která dokáže rozpoznat hlasy v davu lidí. Bezpečnostní složky by ji mohly používat proti teroristům. Více si přečtěte v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Transfuze (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Regionální Deník

V Česku se podle některých lékařů používají zastaralé krevní testy. Informuje o tom regionální Deník. Někteří doktoři tvrdí, že současné sérologické vyšetření při darování krve nemusí odhalit všechny infekce u dárce v rané fázi. Nemocnice proto chtějí zavést modernější metody. Ministerstvo zdravotnictví ale změnu zatím neplánuje.

Česko zvažuje plošné zavedení citlivějšího testování krevních transfuzí. Snížil by se počet přenosů virů

Číst článek

Mladá fronta DNES

Obchodní řetězce chtějí, aby u nich lidé místo brigády pracovali na stálo. Píše o tom Mladá fronta DNES. Podle prodejců jsou stálí zaměstnanci spolehlivější a pracovitější. Obchodníci mají zároveň větší jistotu, že o pracovníka hned nepřijdou.

Hospodářské noviny

Neplodné páry čím dál častěji využívají metodu náhradního mateřství. Tohoto trendu si všímají Hospodářské noviny. Pár, který nemůže počít přirozenou cestou, tak požádá o pomoc jinou ženu. Ta dítě odnosí a porodí. Podle lékařů jde ale o náročný psychický proces, který může poznamenat samotnou rodičku.

Vanilka je dražší než stříbro. Kilogram přijde až na 20 tisíc korun

Číst článek

Lidové noviny

Cukráře trápí drahá vanilka - to je titulek Lidových novin. Někteří výrobci proto zvažují, že kvůli stále narůstajícím cenám přestanou dělat vanilkové výrobky. Kilogram teď v průměru stojí 600 dolarů, v přepočtu 13 tisíc korun. Ještě před pěti lety přitom stálo kilo kolem jednoho tisíce.

Právo

Brněnská společnost vyvinula technologii, která dokáže rozpoznat hlasy v davu lidí. Téma deníku Právo. Na základě nahrávky nebo telefonického rozhovoru identifikuje řečníka, jeho pohlaví i přibližný věk. Technologie tak dokáže bezpečně poznat i hlas teroristy uprostřed davu.

Andrea Kubová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme