Přehled tisku: drahá data za mapu, rizikový exekutor a nevýhodný ApplePay

V internetové Mapě exekucí chybí data za loňský rok. Exekutorská komora totiž podle Hospodářských novin nechce údaje poskytnout zadarmo. Spuštění služby ApplePay se tuzemským bankám podražuje o miliony korun, informuje deník E15. Více se dozvíte v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidí v exekuci je podle statistik méně, ale exekucí mají více (ilustrační foto)

V internetové Mapě exekucí chybí data za loňský rok (ilustrační snímek) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Hospodářské noviny

V internetové Mapě exekucí chybí data za loňský rok. Exekutorská komora totiž podle Hospodářských novin nechce údaje poskytnout zadarmo. Naúčtovala si za ně 90 tisíc. Provozovatel webu, nezisková organizace Otevřená společnost, ale tolik platit nechce. Loni data získala za necelých pět tisíc.

Proč letos Exekutorská komora požaduje 90 tisíc, její mluvčí Lenka Desatová nechtěla říct. Mapu exekucí využívají ministerstva, obce nebo novináři. Jde prakticky o jediný zdroj, kde je možné zjistit, kolik lidí je aktuálně v exekuci a jak se počty mění v jednotlivých regionech. Podle Hospodářských novin kvůli exekucím aktuálně pod hranicí chudoby žije asi milion Čechů.

Deník N

Pro Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových pracuje exekutor, který by pro Česko mohl být bezpečnostním rizikem. Zjistil to Deník N. Konkrétně jde o Igora Ivanka, který dřív pracoval třeba s člověkem s vazbami na komunistickou rozvědku. Úřad už oznámil, že chce vybrat nového exekutora.

‚Nemusíme odpovídat.‘ České dráhy se vyhýbají dotazům veřejnosti, nahrály jim mimoběžné rozsudky

Číst článek

Igor Ivanko s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových spolupracuje od roku 2015. Je jeho jediným exekutorem. Aktuálně vymáhá tři a půl tisíce dluhů v celkové výši víc než 160 milionů korun. Ivanko se dostane také k informacím o citlivých případech – jako je třeba kauza privatizace Mostecké uhelné nebo spor státu s firmou Diag Human.

E15

Spuštění služby ApplePay se tuzemským bankám podražuje o miliony korun, informuje deník E15. Mobily a hodinkami Apple můžou lidé v Česku platit od minulého týdne. Pro uživatele je služba zadarmo. Banky ale za každou transakci musí zaplatit.

Za každou transakci si firma Apple podle deníku účtuje dvě promile její hodnoty. Kromě toho banky musí platit taky za každého majitele mobilu nebo hodinek, který službu využívá – a to asi třicet korun. Jen za první den, kdy služba ApplePay v Česku fungovala, tak americká firma v zemi vydělal asi tři miliony korun. Službu teď využívá asi sto tisíc Čechů.

Mf Dnes

V Česku chybí prevence takzvaných výdutí cév v mozku, píše Mf Dnes. Výduť přitom mají asi čtyři procenta lidí. Většina z nich o tom vůbec neví. Jiní se o tom dozvěděli náhodou při vyšetření hlavy po úrazu. Kvůli výdutím v Česku ročně zemře až 250 lidí ročně.

Deník

Stát loni od řidičů vybral nejvíc peněz v historii. Tématu se věnuje regionální Deník. Na mýtném a za dálniční známky řidiči v součtu zaplatili 16 miliard korun. Částka roste hlavně proto, že po zpoplatněných silnicích jezdí stále více aut.

Snižování odměn exekutorů přišlo v nepravý čas, říká nový šéf Exekutorské komory

Číst článek

Na mýtném za loňský rok stát vydělal skoro 11 miliard korun. Za dálniční známky pak řidiči loni zaplatili přes pět miliard, což je asi o pět procent víc než v roce 2017. Kupon si loni koupilo asi dva a půl milionu lidí. Zároveň přibývá řidičů, které celníci přistihnou bez dálniční známky. Loni tento přestupek řešili ve skoro 15 tisících případů.

Lidové noviny

Na Policejním prezidiu vznikla pracovní skupina, která řeší možný vznik Národního kriminálního úřadu, píšou Lidové noviny. Jména členů skupiny policejní mluvčí Jozef Bocán nechtěl zveřejnit. V Národním kriminálním úřadu by mohli pracovat všichni detektivové v zemi – od okresních až po kriminalisty ze specializovaných útvarů. Podobný systém teď funguje třeba v Německu.

Právo

Generální inspekce bezpečnostních sborů chybovala, když před dvěma roky na třicet hodin zatkla detektivy z policejního týmu Tempus. Podle deníku Právo to vyplývá z prověrky pražského Vrchního státního zastupitelství. Inspektoři detektivy po výslechu bez obvinění propustili. Podle deníku chybovala také žalobkyně, která zadržení povolila.

Jiří Svatoš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme