Přehled tisku: vězni pracující v menze, lákavé české zlato i přemnožená divoká prasata

Chybějící pracovníky menzy brněnské Masarykovy univerzity nahrazují vězni z bohunické věznice, informuje Mladá fronta DNES. Hospodářské noviny pro změnu píší o spolupráci strojní fakulty ČVUT a americké společnosti GE Aviation na vývoji leteckých motorů. A po lithiu láká těžaře i české zlato, uvádí deník Právo. Více si přečtěte v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zlato (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay

Mladá fronta DNES

V menze Masarykovy univerzity v Brně pracují vězni z bohunické věznice, informuje o tom Mladá fronta DNES. Škola se neobvyklým krokem snaží najít chybějící pracovníky. Vězni v jídelně zastávají nejnižší pozice, k míchání ingrediencí nebo ochucování jídla se tak nedostanou. Trestanci chodí ráno z věznice do univerzitní menzy sami bez dozoru. Po svém příchodu se ale musí nahlásit vedoucímu, který informuje bachaře.

Hospodářské noviny

Strojní fakulta pražského ČVUT bude mít velký podíl na vývoji a výrobě leteckých motorů, tématu se věnují Hospodářské noviny. Americká společnost GE Aviation chce do motorů v příštích letech investovat deset miliard korun.

Musk nám ukázal, že rakety nejsou překonané. Budoucnost nás konečně dohnala, říká odborník na kosmonautiku

Číst článek

Novou kapitolu spolupráce s americkým gigantem představí vysoká škola v úterý. Firma dá výzkumníkům a studentům zatím největší přístup ke všemu, co s výrobou motorů souvisí.

Regionální Deník

Pojišťovny musely několik měsíců hradit lék na zánět žil bez důkazu o jeho účinku. Vyplácely za něj dokonce třikrát vyšší částku než za podobný prověřený přípravek. Na problém upozorňuje regionální Deník. Podle ministerstva zdravotnictví chyboval Státní ústav pro kontrolu léčiv. Jen Všeobecná zdravotní pojišťovna utratila za lék Osmigen kolem 750 tisíc korun. Podle šéfa Svazu zdravotních pojišťoven Ladislava Friedricha teď odborné komise zvažují, že budou na státu vymáhat škody.

Euro

Přemnožená divoká prasata působí miliardové škody, píše to týdeník Euro. Divočáci likvidují úrodu pšenice, kukuřice nebo brambor. Navíc požírají drobnou zvěř, která tak z české krajiny rychle mizí. Myslivci v honitbách nesmějí překračovat určený počet černé zvěře. Pokuty ale v praxi příliš nedostávají.

Právo

Po lithiu láká těžaře i české zlato, píše o tom deník Právo. Česká naleziště patří k největším v Evropě, v několika lokalitách je podle odhadů 200 až 400 tun zlata. To při současné ceně představuje stamiliardy korun.

Vendula Bartoňková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme