Přehled tisku: konec šéfa civilní rozvědky, protesty zdravotníků a hmyz v jídelníčku

Současný šéf civilní rozvědky Jiří Šašek zvažuje, že ve funkci skončí, napsal týdeník Respekt. Deník E15 informuje o chystaných protestech zdravotníků kvůli platům. Mladá fronta DNES se zabývá změnami v českém jídelníčku – dostává se do něj hmyz. Více se dočtete v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hmyz se dostává do českého jídelníčku. Zákazníci můžou v obchodehc najít třeba chleba s podílem cvrččí mouky. | Foto: Vít Šimánek | Zdroj: ČTK

E15

Zdravotníci chtějí protestovat kvůli platům. Nelíbí se jim, že vláda nebude plošně zvyšovat mzdy v nemocnicích o deset procent. Informuje o tom deník E15. Polepšit by si ale měly zdravotní sestry, sanitáři a ošetřovatelky ve směnném provozu, kde je největší problém sehnat a udržet personál.

Mladá fronta DNES

Hmyzí kuličky nebo hamburger z červů. Supermarket ve Švýcarsku začne prodávat netradiční pochoutky

Číst článek

Hmyz se dostává do českého jídelníčku - píše o tom Mladá fronta DNES. Začaly ho totiž prodávat některé obchody a zákazníci v nich zatím mohou najít třeba chleba s podílem cvrččí mouky. Podle evropské legislativy ale prodejny a restaurace musejí nabízet jen ty druhy, které jsou v jiných unijních státech označené jako potravina.

Už na začátku roku schválila Evropská unie veterinární pravidla, která postavila hmyz a brouky na úroveň klasického masa. A hmyz se tak zařadil mezi takzvané nové potraviny. Novela začne platit příští rok. Už teď ale obchody můžou prodávat potraviny z hmyzu. Česká veterinární správa v současné době pracuje na zavedení evropských pravidel do českých zákonů, informuje Mladá fronta DNES.

Respekt

Současný šéf civilní rozvědky Jiří Šašek zvažuje, že ve funkci skončí. Zjistil to týdeník Respekt. Šašek tak prý reagoval na rozhodnutí ministra vnitra v demisi Lubomíra Metnara za hnutí ANO, který ho v polovině května postavil mimo službu. Důvodem byly pochybnosti o hospodaření rozvědky.

Lidové noviny

Národní centrála proti organizovanému zločinu hledá náměstka, který by dohlížel na jednotlivé expozitury. Podle informací Lidových novin si od toho ředitel útvaru Michal Mazánek slibuje, že bude mít větší přehled o práci v regionech. Konkrétní důvody změny ale neuvedl.

Policie obvinila Jaromíra Drábka a dva lidi kvůli dotačnímu podvodu. ‚Vykonstruované,‘ brání se exministr

Číst článek

Podle mluvčího protimafiánské centrály Jaroslava Ibeheje jde zatím jen o návrh, který ještě ani není schválený. Expozitury sídlí v Českých Budějovicích, Plzni, Ústí nad Labem, Hradci Králové, Brně, Olomouci a Ostravě. V některých regionech ale činnost protimafiánského útvaru podle Lidových novin zamrzla. V minulosti se například stalo, že v kraji prověřovali jednu kauzu, na které pracovali i pražští detektivové. Vzájemně ale osobně nevěděli. Podle Vrchní státního zastupitelství v Olomouci navíc u expozitur ani nefunguje samostatné vyhledávání trestné činnosti.

Hospodářské noviny

Jihoevropany láká práce v Česku - to je titulek Hospodářských novin. Za posledních deset let se počet Španělů a Portugalců v tuzemských firmách ztrojnásobil. Důvodem je vysoká nezaměstnanost na jihu Evropy a zároveň nízká v Česku, kde firmy navíc nemají dost lidí. Většina cizinců z jihu hledá práci hlavně na odborných pozicích v nadnárodních firmách.

Euro

Internetové obchody stahují z prodeje ‚chytré‘ plyšáky. Dětem přes ně může posílat vzkazy kdokoliv

Číst článek

Česko je největším vývozcem hraček v Evropě. Dočtete se o tom v týdeníku Euro. Podle něj výrobci vyvezou zboží za víc než 12 miliard korun. Polovinu částky ale tvoří export světových hračkářských firem, které mají v Česku své výrobní závody. Populární ale zůstávají i tradiční tuzemské hračky.

Na výrobě hraček se odráží celkový pozitivní vývoj hospodářství. Loni tak čeští výrobci zažili vůbec nejlepší rok za posledních deset let a výrobu zvýšili o devět procent na víc než 3 miliardy korun. Tuzemské firmy navíc v současné době podléhají vlně retra, kdy stále víc zákazníků má zájem o straší a tradičnější hračky, píše týdeník Euro.

Regionální Deník

Na pražském Jižním Městě má vzniknout nový dům pro sociálně slabé. Tématu se věnuje regionální Deník. Radní chtějí proto za půl miliardy korun opravit zdevastovaný hotel Opatov. V něm by mělo být kolem 340 malých bytů. Opozice ale návrh kritizuje. Podle ní to způsobí hlavně nárůst kriminality v oblasti.

Právo

Vedro trápí i pacienty v nemocnicích. Většina pokojů totiž nemá klimatizaci, a to ani ty nadstandardní. Upozorňuje na to deník Právo. Problém s tím mají hlavně senioři a matky s dětmi.

Když už na pokojích klimatizace je, tak hlavně v oddělení pro dospělé. Jak píše deník Právo, pacientům často nezbývá nic jiného než mít stále otevřené okno a případně i dveře na chodbu. Dalším problémem ale je, že kliky u oken jsou často na zámek a pacienti si je tak nemůžou podle potřeby otevírat.

Andrea Kubová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme