Přehled tisku: Ukrajinci nechtějí čekat na víza, ubytování na MS v hokeji vyjde draho a norci ohrožují raky

Ukrajince odrazuje dlouhé čekání na česká víza, píše se v Hospodářských novinách. Nocleh na hokejovém mistrovství světa na Slovensku vás podle Deníku N vyjde kvůli velké poptávce draho a v Lidových novinách se dočtete, že české raky ohrožuje invazivní norek americký. Více se dozvíte v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rak říční a rak kamenáč jsou dva původní druhy korýšů na českém území. Slouží však jako zdroj potravy pro norka amerického | Foto: Hana Staňková

Deník N

Jestli se chystáte na Slovensko od 10. května, kdy země hostí hokejový šampionát, může vás nocleh vyjít opravdu draho. Píše to Deník N. Většina hotelů v Bratislavě a Košicích, kde se mistrovství koná, mají totiž téměř všechny pokoje už zarezervované. Z toho těží provozovatelé služby Airbnb, ceny za pronájem v době mistrovství jsou totiž i několikanásobně větší. Někteří poskytovatelé Airbnb ale pronajímat prostory hokejovým fanouškům nechtějí z obavy, že by jim zničili vybavení. Pokoje nebo byty poskytují mnohdy jen běžným turistům.

Přehled tisku: další zatýkání v Brně, ochrana citlivých dat i vážné chyby na webu pro vozíčkáře

Číst článek

E15

Některé tuzemské firmy letos čekají pokles poptávky až o patnáct procent. Naopak náklady jim skokově rostou, tématu se věnuje deník E15. Nejvíc se ochlazení ekonomiky dotýká průmyslu. Například automobilového nebo kovovýroby. Pokles už zaznamenal také realitní trh. Letos očekávají ekonomové ještě pomalejší růst než loni.

Mf Dnes

Nákladní plavba na českých řekách má teď šanci na největší obnovu lodního parku za poslední desetiletí. O dotacích pro rejdaře se dočtete v Mf Dnes. Provozovatelé lodí mají podle deníku dostat 260 milionů korun hlavně na nové ekologické motory, radary nebo na výměnu plášťů trupu. Aby dosáhli na peníze, ale musejí část plavební sezony strávit dovozem zboží do Česka. To se však kvůli nedostatku vody v řekách daří jen málokomu.

Deník

Čeští skauti slaví nejdelší období bez zákazů, to je titulek regionálního Deníku. Konkrétně funguje nepřetržitě od roku 1989. Více než deset tisíc dnů nepřetržité činnosti si Junák užil pouze za první republiky. Teď ale nejen že slaví rekordně dlouhou dobu bez omezování, ale navíc registruje stále víc členů, přehoupl se přes 60 tisíc.

Lidové noviny

Přehled tisku: zavádění hromadných žalob, číslo k neplacení alimentů i levná kulatina

Číst článek

Norek ohrožuje raky, píše se v Lidových novinách. Rak říční a rak kamenáč jsou dva původní druhy korýšů na českém území. Slouží však jako zdroj potravy pro norka amerického, který podle ochranářů do naší krajiny nepatří, a proto ho chtějí zařadit mezi invazivní druhy a vymýtit ho z celé Evropské unie.

Hospodářské noviny

Ukrajince odrazuje dlouhé čekání na česká víza, uvádějí Hospodářské noviny. Pětina z nich si pro ně nakonec vůbec nepřijde. Lhůta vydání se navíc stále prodlužuje. Na konci února byla čekací doba na schůzku na českém konzulátu ve Lvově 93 dnů. To je téměř o týden déle, než loni v prosinci. Řada Ukrajinců si pak raději vyřídí polské vízum, které dostanou podstatně rychleji. Agentury pak tyto pracovníky nabízejí českým firmám, které je často nelegálně zaměstnávají.

Právo

Deník Právo píše, že údajné ovlivňování tendru na výběr mýtného není jediné, o co se policisté v kauze kolem Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže zajímají. Právo zjistilo, že detektivové prověřují minimálně dvacet veřejných zakázek, u kterých mají podezření na možné manipulace. Má jít o tendry převážně ze stavebnictví nebo dopravy z let 2015 až 2018. Sporné zakázky se týkaly nejčastěji Libereckého kraje.

Anna Soldatová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme