Přehled tisku: církev prohrává u soudů, soutěž o mýto se prodlužuje a chybí sládkové

V českém tisku se v pátek dočtete, že zájemci o provozování mýta mají delší dobu na podání nabídek. Píšou o tom Lidové noviny. Na stavbách v Česku pak podle E15 pracuje až pětina cizinců. A stát poráží církve u soudů, informuje deník Právo. Více se dočtete v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Česku chybí sládkové, může za to boom minipivovarů | Foto: Norio Nakayama (CC BY-SA 2.0) | Zdroj: Flickr

E15

Na stavbách v Česku pracuje až pětina cizinců, píše deník E15. Nejvíce jich je z Ukrajiny. Před pěti lety přitom ve stavebnictví pracovalo jen devět procent lidí ze zahraničí. Cizinci vyjdou stavební firmy levněji. Nemusí je zaměstnat, jen si je přes agenturu najmou na jednu zakázku.

Alkohol za miliardy. Češi utratili loni za pití 3,5 procenta své výplaty

Číst článek

Mladá fronta DNES

V Česku chybí sládkové. Podle Mladé fronty DNES za to může boom minipivovarů, kterých je v tuzemsku téměř čtyři sta. A pivovary přibývají rychleji než noví sládci. Například na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze studuje pivovarnictví jenom dvanáct lidí.

Lidové noviny

Zájemci o provozování mýta mají o jedenáct dnů delší dobu na podání nabídek, upozorňují Lidové noviny. Dvěma uchazečům přišla původní lhůta 70 dnů krátká. Jedním z nich byl i současný provozovatel mýtných bran - firma Kapsch. Prodloužení zdůvodňuje tím, že zájemci musí vypracovat technicky složité a tisícistránkové nabídky.

Hospodářské noviny

Tři ženy přibližují techniku dětem ve školkách, informují Hospodářské noviny. Pomocí vlastnoručně vyrobených stavebnic ukazují třeba technické záležitosti stavby domů, mostů nebo fungování domácnosti. Za tři roky už jejich Malou technickou univerzitou, jak tomu samy říkají, prošlo 20 tisíc dětí.

Právo

Stát poráží církve u soudů, píše deník Právo. Převážně katolické řády, biskupství a fary se v rámci restitucí soudí se státem o majetek. Ze zhruba dvou tisíc sporů jich soudy zatím vyřešily pětinu. V téměř 290 případech zvítězil stát, ve zhruba padesáti církve.

Radek Horáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme