Přehled tisku: zákon o eutanazii zamíří do sněmovny a Praha uzavře partnerství s Tchaj-pejí

Ve čtvrtečních novinách se píše o tom, že pracovní skupina brzy předloží ve sněmovně návrh zákona o legalizaci eutanazie. Taiwanská metropole Tchaj-pej předběžně schválila sesterskou smlouvu s Prahou. A VZP dává bonusy lékařům, kteří pomáhají obézním dětem s hubnutím. Přehled tisku sestavil Radiožurnál.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Eutanázie (ilustrační foto) | Foto: CC0 Public domain, Fotobanka Pixabay

Lidové noviny

V Česku se každoročně léčí ze závislosti na sedativech a hypnotikách až 3 000 lidí. Píší o tom čtvrteční Lidové noviny. Podle odborných odhadů, na které odkazuje Národní monitorovací středisko pro drogy a závislosti, zneužívalo v roce 2016 účinků sedativ asi 885 tisíc lidí.

Nový Zéland uspořádá referendum o legalizaci eutanazie. Občané rozhodnou příští rok

Číst článek

Lidem závislých na tomto druhu léků hrozí potíže jako úzkost, chvění, tlak na hrudi, bolest břicha nebo hlavy, slabost a únava. Důsledkem může být paradoxně i nespavost, proti které mají léky pomáhat. Lidé taky často nevědí, že prášky na spaní vedou k zhoršování paměti.

Mf Dnes

V Česku i v dalších zemích Evropské unie by v budoucnu mohla být legalizovaná eutanazie. Informuje o tom Mladá fronta Dnes. Na návrhu zákona se v úterý shodla pracovní skupina. Výkon eutanazie by měly hradit zdravotní pojišťovny.

Návrh zákona o eutanazii chce do konce března předložit sněmovně lékařka a poslankyně za ANO Věra Procházková. Ještě předtím ale plánuje nechat návrh posoudit asi dvaceti odborníkům, zejména lékařům. V poslanecké sněmovně má ale legalizace eutanazie řadu odpůrců.

E15

Kraslický výrobce hudebních nástrojů Amati - Denak si najal krizového manažera. Dočtete se o tom v čtvrtečním vydání deníku E15. Firma je od začátku listopadu v úpadku a potřebuje nový kapitál. O investorovi by se mělo rozhodnout v následujících dvou týdnech.

Krizovým manažerem podniku se stal Jiří Melničuk. Jeho hlavní úkol bude připravit firmu na reorganizaci a uchránit ji od možné exekuce. Podle jednatele Amati - Denak Jiřího Šípka je nedůležitější zachovat výrobu. Podnik už má několik nabídek od možných investorů.

Regionální Deník

Okresní soud v Ostravě vyměřil podmíněný trest čtyřiadvacetileté ženě za dipování. Informuje o tom Regionální Deník. Dipování je nelegální provozování loterie na internetu a sociálních sítích. Jde zřejmě o první odsuzující verdikt v Česku v souvislosti s dipováním.

Odsouzená žena byla organizátorka loterie na internetu, kde se sdružovaly desítky hráček. Žena bez povolení Ministerstva financí a v rozporu se zákonem o hazardních hrách provozovala věcnou i finanční loterii.

Deník N

Město Tchaj-pej předběžně schválilo sesterskou smlouvu s Prahou. Tématu se věnuje čtvrteční vydání Deníku N. Podle smlouvy by mezi sebou města měla rozvíjet přátelské kontakty, ekonomiku, obchodní styk a také spolupracovat v oblasti kultury, vzdělávání, technologií, vědy a zdraví.

Rada hlavního města schválila vypovězení smlouvy s Pekingem. Krok ještě musí projednat zastupitelé

Číst článek

Rozhodnutí musí ještě potvrdit Tchaj-pejské zastupitelstvo. Podle vedoucího oddělení zahraničních vztahů a protokolárních záležitostí magistrátu Martina Churavého, by smlouva měla být uzavřena do konce roku. Praha minulý měsíc zrušila smlouvu s Pekingem.

Hospodářské noviny

Všeobecná zdravotní pojišťovna dává bonusy praktickým lékařům, kteří pomáhají obézním dětem zdravě jíst a hubnout. Tématu se věnuje článek v Hospodářských novinách. Kromě toho VZP odmění lékaře i za udržení dobré kondice diabetiků a lidí s vysokým krevním tlakem.

Obézních dětí v Česku stále přibývá. Podle olomoucké Univerzity Palackého trpí obezitou každý pátý žák druhého stupně základní školy. Ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeněk Kabátek předpokládá, že bonusy pro lékaře pomůžou zlepšit péči o pacienty a do budoucna taky ušetří peníze celému systému. Podle něj totiž třeba diabetici nebudou v budoucnu muset podstupovat celou řadu zákroků.

Ivana Růžičková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme