Přehled tisku: e-shopy kvůli Vánocům najmou tisíce pracovníků

E-shopy kvůli Vánocům najmou tisíce pracovníků, píše deník E15. Firmy nemají lidi, roste zájem o důchodce, podotýká pro změnu středeční Právo. Situace je pro ně v době rekordně nízké nezaměstnanosti složitější. Více v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vánoce, vánoční ozdoby, vánoční výzdoba, vánoční koule, vánoční stromek, vánoční stromeček (ilustrační foto)

Vánoce, vánoční ozdoby, vánoční výzdoba, vánoční koule, vánoční stromek, vánoční stromeček (ilustrační foto) | Foto: Anna Jadrná

MF Dnes

Předsedovi hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomiu Okamurovi z majetkového přiznání vypadly finanční toky v hodnotě zhruba patnáct milionů korun, píše Mladá fronta Dnes. Podle ní Okamura v posledním roce rozprodává své nemovitosti. Ale v loňském přiznání tyto transakce nepřiznal.

'Kampaň SPD byla laciný populismus. Zvažujeme, že se budeme bránit,' říká předseda muslimské obce

Číst článek

Majetkové přiznání musí podle zákona všichni poslanci ve sněmovně odevzdávat. Loni v září Okamura prodal svůj byt na pražských Vinohradech, který od něj za 10 milionů korun koupila bývalá nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká.

Prodej bytu ale v jeho přiznání chybí. Předseda SPD do kolonky, kam mají poslanci povinnost vypisovat své příjmy přesahující 500 tisíc korun, zanesl jen svůj patnáctimilionový výdělek z firem a dalšího podnikání.

„Ten prodej je tam započítán do příjmu za podnikání,“ tvrdí Okamura. On sám ale podnikatelem v nemovitostech není. Šlo navíc o případ, kdy prodal svůj vlastní byt někomu jinému. Vesecká Mladé frontě Dnes řekla, že neví, proč Okamura jejich obchod ve svém přiznání neuvedl.

E15

E-shopy kvůli Vánocům najmou tisíce pracovníků, píše deník E15. Internetové obchody totiž očekávají rekordní tržby spojené s vánočními prodeji. A letos je pro ně situace ještě náročnější v tom, že shánějí posily v době rekordně nízké nezaměstnanosti.

Většina e-shopů využívá agentury. Ty svážejí zaměstnance i z více než stokilometrové vzdálenosti. Jsou především z Ústeckého kraje, kde je nejvyšší nezaměstnanost. Deník E15 uvádí, že masivní nábor zaměstnanců už oznámil největší internetový obchod světa Amazon. V Česku zaměstnává pět tisíc stálých pracovníků. Své distribuční centrum v Dobrovízi ale na Vánoce posílí dvěma a půl tisíci sezonních zaměstnanců.

Elektronické obchody potřebují pracovníky hlavně do skladů. Taky kurýrní služby posilují stavy. Otevírají nová depa a nabírají další řidiče. Je jich ale nedostatek. Hrozí proto opakování loňské krize se zpožděnými zásilkami zboží. Vrchol prodejů přes internet nastane v polovině prosince, dočtete se v deníku E15.

Právo

Firmy nemají lidi, roste zájem o důchodce, píše středeční Právo. Loni jich v Česku pracovalo přes 198 tisíc. Na celkové zaměstnanosti se podíleli už 3,9 procenta. Z průzkumu, který pro deník udělala ČSOB, vyplynulo, že v Česku je v současnosti asi třetina firem, které jsou ochotny důchodce zaměstnávat.

Pro spoustu firem je v současnosti obtížné najít zaměstnance. Nezaměstnanost v Česku je nejnižší za posledních 20 let. Pětina malých a středních firem důchodce zaměstnává už dnes a 10 procent o tom uvažuje do budoucna, uvádí Právo. Navíc dalších 11 procent společností sdělilo, že má lidi v předdůchodovém věku a chce si je udržet i potom, co jim vznikne nárok na penzi.

Firmy si nejčastěji na důchodcích cení jejich zkušeností a vysoké spolehlivosti. Líbí se jim ale také jejich kvalitní provedení práce, nižší platové nároky nebo ochota vykonávat i méně prestižní činnosti.

Přestože zájem o důchodce roste, Česko podle odborníků zůstává mezi zeměmi Evropské unie dále jednou z nejhorších co do schopnosti efektivně podporovat práceschopné seniory, aby při dosažení důchodového věku hned neodešli z trhu práce, píše Právo.

Hospodářské noviny

Dr. Oetker kopíroval Marlenku, český výrobce medovníku po roce spor vyhrál. Informují o tom středeční Hospodářské noviny. Dr. Oetker prodával v Turecku dorty v prášku pod značkou Marlenka. Česká firma to napadla a nakonec se domohla toho, že jeden z nejznámějších světových potravinářských koncernů všechny výrobky z obchodů stáhl a zároveň zaplatil pokutu.

Právníci Marlenky poslali turecké pobočce Dr. Oetkera výzvu k zastavení výroby a stažení produktů z trhu. Zakladatel a majitel společnosti Marlenka International Gevorg Avetisjan si postěžoval, že z turecké pobočky Dr. Oetkera docházelo k neustálým výmluvám, zdržování a protahování jednání. Nakonec se dohoda povedla a Dr. Oetker zastavil všechny produkty se značkou Marlenka. Do budoucna už je nebude vyrábět.

Ve Frýdku-Místku se ročně vyrobí přes dva miliony dortů Marlenka. Míří zhruba do padesáti zemí světa. Firma je stamilionovým byznysem a roste každý rok zhruba o 20 procent. Letos nově vstoupila třeba na indický trh. Ve Frýdku‑Místku zaměstnává 250 lidí, další desítky hodlá nabírat s dobudováním dvou nových výrobních linek, doplňují Hospodářské noviny.

Deník

Krajem chodí los, žere švestky. To je titulek jednoho z článků, který můžete najít v regionálním Deníku. Tříletý samec losa evropského se už několik dní pohybuje kolem Velkého Košíře na Olomoucku. Pátrá po něm Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky.

Los v obcích způsobil velký rozruch. Podle odborníků by se zvědavci měli držet zpátky, a pokud losa zahlédnou, měli by si užít pohled na vzácné zvíře a nepřibližovat se. Setkání by totiž lidé mohli odnést i těžkým poraněním.

Aby se ke zvířeti nepřibližovali, lidem radí i starostové obcí. Rozeslali i informace do škol. Na obecní internetové stránky dali bližší informace o losu evropském. Místní se bavili tím, že los okusuje švestky sousedům.

Zvíře se pohybuje mezi Slatinicemi, Drahanovicemi, Těšeticemi a Olšany. Odtud jsou hlášena pozorování. Václav Hlaváč z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR v regionálním Deníku vysvětluje, že los chtěl pravděpodobně pokračovat na východ a u Olšan ho zastavila dálnice, kterou má strach překonat. Zdržuje se v této oblasti a hledá, kudy dál.

Podle Hlaváče odchyt není nutný, ale ani možný. Zvíře by ho totiž nemuselo přežít. Losi při migracích ztrácejí plachost. Můžou se tak pohybovat v blízkosti vesnice. Lidé by se k němu neměli přibližovat. Nebezpečí hrozí i při jeho focení například na deset metrů.

Barbora Valášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme