Přehled tisku: rozkopané Česko, změny ve sčítání lidu a dražší oprava Negrelliho viaduktu

Mf Dnes připomíná velké množství letních uzavírek na silnicích. Sčítání lidu v Česku čeká několik změn, píší Lidové noviny. Oprava Negrelliho viaduktu v Praze bude oproti původnímu plánu výrazně dražší. Tématu se věnuje regionální Deník. Více v přehledu tisku, který pro vás připravil Radiožurnál.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

dopravní situace v Praze, červenec 2018, Škrétova/Anglická ulice

Uzavírka jménem Česko - tak zní název titulního článku sobotní Mf Dnes (ilustrační snímek) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iRozhlas

Mf Dnes

Uzavírka jménem Česko - tak zní název titulního článku sobotní Mf Dnes. Deník tak připomíná velké množství letních uzavírek na silnicích. Ty jsou v Česku typické zejména pro období prázdnin. Letos je ale na mnoha místech v zemi situace kritická. Některé rozkopané úseky na silnicích totiž nenabízí adekvátní objízdnou trasu a řidiči tak musí čekat v dlouhých kolonách.

Opravené silnice ve Vysokém Mýtě a u Pardubic ŘSD odmítlo převzít, nezdá se mu kvalita

Číst článek

Třeba v Ostravě je rozkopaná Rudná ulice - páteřní trasa pro spojení z východu na západ. Silničáři ale zároveň opravují alternativní objízdnou trasu - ulici Opavská a řidiči tak kvůli tomu stojí hlavně ve špičce v dlouhých kolonách.

Podle deníku i policisté přesvědčovali ostravské úřady, aby paralelní opravy nepovolily. Podobná situace teď nastane i ve Zlíně. Tam v nejbližších dnech začnou silničáři opravovat Okružní a Sokolskou ulici, dva nejdůležitější tahy pro spojení centra a největšího sídliště Jižní svahy. Krizová je také situace na dálnici D1 v úseku na Vysočině. Kromě uzavírek na dálnici silničáři opravují taky paralelně vedoucí silnici 602, která vede z Jihlavy až do Brna a při uzavírkách sloužila jako objízdná trasa.

Lidové noviny

Sčítání lidu v Česku čeká několik změn, píší Lidové noviny. V příštím sčítání za dva roky budou lidé odpovídat na o polovinu méně otázek. Úplně zmizí třeba otázky na postavení v práci, rodinný stav nebo náboženské vyznání. Účast v průzkumu je povinná. Těm, co se průzkumu nezúčastní, hrozí až desetitisícová pokuta.

Interaktivní mapa kvality života: nastavte si vlastní kritéria a podívejte se, kde se dobře žije

Číst článek

Český statistický úřad chce ve sčítání zjistit pouze údaje, které nedokáže získat z jiných zdrojů. Proto ubyde asi polovina otázek, které úřad dokáže ověřit v dostupných databázích. Úplně pak zmizí třeba otázka na vyznání víry, ta byla v minulém sčítání v roce 2011 terčem velké pozornosti. 15 tisíc lidí tehdy z recese v nepovinné kolonce náboženství uvedlo, že se hlásí k fiktivním hodnotám série Hvězdné války a uvedlo tak, že jsou rytíři Jedi.

Deník

Oprava Negrelliho viaduktu v Praze bude oproti původnímu plánu výrazně dražší, píše regionální Deník. Nejstarší železniční most v Praze je totiž v horším stavu než projekt předpokládal. Oprava se tak prodraží o víc než čtvrtinu a bude stát přes miliardu a tři sta milionů korun bez DPH. Hotová by měla být v červnu 2020.

Prodražení zakázky potvrdila Správa železniční a dopravní cesty. Organizace tak reaguje na zjištění průzkumu Kloknerova ústavu z ČVUT, který bylo nutné provést až po odkrytí konstrukce mostu.

Průzkum zjistil, že mostní klenby jsou v tak špatném stavu, že je nejde opravit a bude třeba je znovu postavit. Deníku to potvrdil mluvčí SŽDC Pavel Tesař. Hotovo by mělo být podle Správy k 30. červnu 2020. Projekt počítá, že v obloucích viaduktu bude galerie, klub pro důchodce nebo pobočka městské knihovny.

Stavaři usadili na Negrelliho viadukt ocelový most, bude součástí modernizované trati směr Kladno

Číst článek

Negrelliho viadukt je nejdelším železničním mostem v Česku. Jeho celková délka je tisíc sto metrů. Až do roku 1910 byl nejdelším mostem v Evropě. Zároveň je zapsaný na Státním seznamu nemovitých kulturních památek.

Právo

Česká policie dostane v příštích dnech přes 83 tisíc drogových testerů, které bude používat při silničních kontrolách. Píše o tom Právo. Zakázka za 33 milionů korun dodá policistům stejné testery, které v minulosti několikrát selhaly. Podle policie ale testery jejím potřebám vyhovují a většina funguje správně.

Zdrogovaní řidiči způsobili loni 260 nehod, při kterých zemřelo na českých silnicích 14 lidí. Testem na drogy v Česku musí projít každý řidič, který je kvůli nestandardní jízdě podezřelý z užití drog. Typickými příznaky řidičů jsou lesklé oči nebo výrazné pocení. Hlídka takovým řidičům odebere vzorek slin, který tester během několika minut vyhodnotí. Testery už ale v minulosti několikrát selhaly.

Vzorek slin sice potvrdil přítomnost drogy v těle, následný odběr krve ale užití omamné látky vyvrátil. I nevinný řidič tak může neprávem přijít na několik týdnů o řidičský průkaz. Jak píše Právo, výsledky krevních testů totiž má policie pozdě. Zpětné vydání řidičského oprávnění navíc zdržuje administrativa.

Kryštof Šimek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme