Přehled tisku: prospěšná dávka stresu, pašeráctví zvířat a pokuty za omezování hazardu

Sobotní tisk se zaměřuje na zdraví. V rozhovoru Lidových novin s fyzioterapeutem Pavlem Kolářem se například dočtete, že je pro tělo prospěšná přiměřená dávka stresu. Tématem regionálního Deníku je pak rostoucí počet Čechů s nádorem jater. Právo zase přináší zprávu o tom, že je Česko oblíbenou tranzitní zemí pro pašeráky zvířat. Více si přečtěte v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slonovinu a další pašované zboží objeví čeští celníci téměř každý den (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Mladá fronta DNES

Městům hrozí pokuty od antimonopolního úřadu za omezování hazardu. Tématu se věnuje sobotní Mladá fronta DNES. Podle úřadu totiž některá města porušují hospodářskou soutěž – například tím, že povolují hazard jen někde ve městě.

Stres v práci je pátou nejčastější příčinou smrti. Doplácí na něj zaměstnavatelé i ekonomika

Číst článek

Za chyby ve vyhláškách regulujících hazard dostal například Děčín pokutu téměř půl milionu, Bílina pak skoro 250 tisíc. Třeba v Děčíně určili i to, kolik automatů může být v jedné herně. A deník připomíná, že tam – stejně jako v Ostravě – povolili hazard jen na některých místech. A ta nevybrali na základě objektivních, nediskriminačních a předem známých kritérií. Také Ostravě tedy hrozí podle antimonopolního úřadu pokuty.

Lidové noviny

Přiměřená dávka stresu je pro člověka prospěšná – v rozhovoru pro Lidové noviny to tvrdí fyzioterapeut Pavel Kolář. Lidské tělo se totiž podle něj dokáže lépe bránit velké fyzické a psychické zátěži v případě, že se dostávalo do stresu už v minulosti. Důležité ale podle Koláře je, aby člověk dobře odhadnul míru stresu a naučil se správně relaxovat.

Češi s Američany vyvíjí látku, která by mohla ničit rakovinu. Od investora získali podporu 800 milionů

Číst článek

Deník

Alkohol způsobuje třetinu nádorů jater. Na zjištění Světové zdravotnické organizace upozorňuje regionální Deník. Lidé, kteří pijí alkohol pravidelně, mají dokonce o šestnáct procent vyšší pravděpodobnost, že rakovinou jater onemocní. Stačí přitom vypít tři skleničky denně.

V Česku počet lidí s nádorem jater roste. Za posledních 20 let se skoro zdvojnásobil. Zatímco na přelomu tisíciletí lékaři odhalili necelých 500 nových případů ročně, dnes už je to téměř tisícovka a většinu z toho tvoří muži. Češi navíc patří k „rekordmanům“ v pití – ročně zkonzumují až trojnásobně víc alkoholu, než je světový průměr.

Právo

Česko je oblíbenou tranzitní zemí pašeráků zvířat. Píše o tom deník Právo. Slonovinu, nosorožčí rohy, výtažky z orchidejí nebo tygří bujóny tu objeví celníci téměř každý den. Zhruba dvakrát do roka pak ve spolupráci s policií a zaměstnanci inspekce životního prostředí odhalí obří zásilky živých zvířat – ať už jde o želvy, hady, ještěry nebo papoušky.

Adéla Davidová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme