Přehled tisku: největší nákup techniky na obraně, pukliny na svahu u D8 a méně peněz z hazardu

V pátečním tisku se dočtete, že ministerstvo obrany plánuje největší nákup v historii. Informuje o tom Právo. Na svahu u dálnice D8 se podle Mf Dnes objevily pukliny. A ministerstvo vybralo od provozovatelů hazardních méně peněz na daních. Více v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dálnice D8, poblíž obce Prackovice nad Labem (archivní foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

E15

Ministerstvo financí vybralo meziročně od provozovatelů hazardních her téměř o tři miliardy méně na daních. Informuje o tom deník E15. Jedním z důvodů je podle něj to, že část peněz se přesunula na černý trh. Od nového roku také začal platit nový zákon o hazardu, kvůli kterému museli provozovatelé odstranit zhruba třetinu hracích automatů.

Mf Dnes

Na svahu u dálnice D8 se objevily pukliny, píše páteční Mf Dnes. Na některých místech jsou podle deníku přes dvacet metrů dlouhé a metr a půl hluboké. Část svahu zavalila dálnici u Prackovic už v roce 2013. Místo teď bude hlídat Česká geologická služba.

Stát versus kamenolom. V případu sesuvu půdy na D8 chce soud zadat revizní posudek

Číst článek

Lidové noviny

Nová pražská koalice chce v příštích čtyřech letech investovat do záchytných parkovišť až dvě miliardy korun. Tématu se věnují Lidové noviny. Podle nového radního pro dopravu Adama Scheinherra (Praha Sobě) je vyřešení nedostatku parkovacích míst jednou z hlavních priorit pražské koalice. Záchytných parkovacích míst, tedy míst určených pro dojíždějící řidiče je zatím v Praze téměř 3,5 tisíce.

Hospodářské noviny

Pirátská strana navrhuje v novele zákona legalizaci konopí. Všímají si toho Hospodářské noviny. K iniciativě se nyní přidávají i někteří poslanci z dalších stran. Celkem se už pod návrh podepsalo 40 zákonodárců. Návrh je nyní v připomínkovém řízení, následně ho projedná vláda. Zatímco dnes je jakákoliv výroba konopí nelegální, pokud by nový návrh prošel, mohl by si člověk vypěstovat pro vlastní potřebu až 1250 gramů sušiny.

Deník

Státu mizí peníze na levnější jízdenky, tak zní titulek Deníku. První čísla ministerstva dopravy totiž ukazují, že výdaje na zlevněné jízdné pro seniory a studenty mohou být vyšší než odhadovaných šest miliard ročně. Jen za září odeslalo ministerstvo dopravcům zhruba půl miliardy korun jako kompenzace za státem nařízené slevy. Číslo navíc možná ještě vzroste. V září totiž ještě část vysokoškoláků nejezdila za studiem a povědomí o slevách nebylo tak velké.

Právo

Ministerstvo obrany plánuje největší nákup v historii, informuje deník Právo. Za 53 miliard korun chce koupit 210 nových bojových vozidel pěchoty. Na jejich výrobě se má podílet i česká zbrojovka. Projekt má podporu napříč politickými stranami. Pokud vláda nákup odsouhlasí, chce ministerstvo oslovit čtyři zbrojařské koncerny. Kromě dvou německých společností také britské a španělské zbrojaře. Ti budou muset kromě nejnižší ceny a technických parametrů splnit také podmínku, že podstatnou část výroby nových vozidel přesunou do Česka.

Václav Vohlídal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme