Přehled tisku: oprava Staroměstské tržnice, ohrožený šéf Národní galerie a konec dálničních známek

V pátečním tisku se dočtete, že Staroměstskou tržnici v centru Prahy zřejmě čeká rekonstrukce. Informuje o tom deník E15. Prezident Miloš Zeman pak podle Mf Dnes žádá odvolání šéfa Národní galerie Jiřího Fajta. Dálniční známky mají už příští rok skončit, píšou Lidové noviny. Více v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman a ředitel Národní galerie Jiří Fajt | Foto: Michaela Danelová, Český rozhlas/Profimedia | Zdroj: iROZHLAS.cz

E15

Na Staroměstskou tržnici u pražského Václavského náměstí by se měl vrátit stánkový prodej, píše o tom deník E15. V rozsáhlé památkově chráněné budově je teď supermarket a několik dalších podniků. Praha chce ale tržnici zrekonstruovat, obnovit její původní uspořádání a znovu odhalit střešní konstrukci.

Prezident podle Fajta vychází ze zmatených údajů. Kvůli nejmenování profesorem chystá žalobu

Číst článek

Mf Dnes

Prezident Miloš Zeman žádá o odvolání šéfa Národní galerie Jiřího Fajta, informuje o tom Mf Dnes. Deník píše, že Zeman ve středu o možné výměně Fajta mluvil s ministrem kultury Antonínem Staňkem z ČSSD. Za vyhození šéfa galerie prezident ministrovi údajně slibuje politickou podporu. Spory Zemana s Fajtem začaly v roce 2015, kdy prezident odmítl jmenovat Fajta, Ivana Ošťádala a Jana Eichlera profesory. Ministr Staněk ale odmítl, že by s prezidentem na středeční schůzce jednal o situaci v Národní galerii. A mluvčí Hradu Jiří Ovčáček schůzku v tomto smyslu nechtěl nijak komentovat.

Deník N

Národní galerie žádá ministerstvo kultury o 65 milionů korun na výkup středověkého obrazu z dílny Mistra Vyšebrodského oltáře. Deník N upozorňuje, že ještě v listopadu 2017 se dílo neúspěšně dražilo v německé aukci za necelé tři miliony korun. Ministerstvo chce proto detailní posudky, které skokový nárůst ceny obhájí.

Hospodářské noviny

Hospodářské noviny informují o nových českých projektech, které pomáhají obětem sexuálního násilí. Iniciativa Stop tabu, spolek Konsent nebo dokumentární projekt Nemlčíme se snaží poukázat na to, jak je obtěžování nebo znásilňování rozšířené. Podle průzkumu agentury Focus z roku 2016 má zkušenost se znásilněním každý jedenáctý obyvatel Česka.

Lidové noviny

Dálniční známky mají skončit už příští rok, to je titulek Lidových novin. Ministerstvo dopravy plánuje roky změnu úhrady poplatků za jízdu po dálnici. Návrh zákona je nyní hotový a v únoru ho projedná vláda. Za dálnice bychom nově měli platit přes internet, jejich užívání navíc může zdražit až na dva tisíce korun za rok.

Právo

Horská střediska už nezvládnou víc lyžařů, v resortech totiž nejsou další místa k parkování. Deník Právo zjišťoval, jestli střediska plánují stavět nové odstavné plochy. Většina z nich na to ale nemá peníze, a někde o nová parkoviště ani místní lidé nestojí.

vvr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme