Přehled tisku: spory státu s firmou o peruny, kyberútoky na nemocnice nebo test brček

V českém tisku se v úterý dočtete, že ministerstvo obrany má spory s přeloučskou společností SVOS kvůli zrušené zakázce na obrněná vozidla Perun. Firma zvažuje žalobu, píšou Hospodářské noviny. Hackeři vydírají podle Lidových novin české nemocnice. Kyberútokům, které ohrožují i péči o pacienty, čelilo nejméně pět z devíti fakultních nemocnic. Více si přečtěte v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo obrany má spory s přeloučskou společností SVOS kvůli zrušené zakázce na obrněná vozidla Perun (na snímku) | Zdroj: Ministerstvo obrany

E15

Ministerstvo spravedlnosti loni vyplatilo rekordní odškodnění za pochybení soudů. Deník E15 píše, že průtahy v řízení, neoprávněná trestní stíhání nebo nezákonné exekuce stály 367 milionů korun. Oproti předchozímu roku je to víc než dvojnásobek. Počet žádostí o odškodnění se přitom příliš nezměnil.

Místo „liberálních papírových“ brček prodává Trump vlastní plastová. Vynesly mu už přes 10 milionů

Číst článek

Mf Dnes

Jednorázová brčka z papíru měknou, slaměná se drolí a těstovinová mokvají. Tvrdí to Mf Dnes, která testovala různé alternativy plastových slámek. Ty se mají kvůli evropské směrnici do roku a půl přestat používat. Výrobci proto zkoušejí materiály, které by mohly klasická brčka nahradit.

Lidové noviny

Hackeři vydírají české nemocnice, všímají si toho Lidové noviny. Kyberútokům, které ohrožují i péči o pacienty, čelilo nejméně pět z devíti fakultních nemocnic. Třeba v olomoucké se hackeři nedávno snažili zjistit přihlašovací údaje do interních informačních systémů. Odhalit pachatele se kvůli anonymitě internetu většinou nepodaří.

Regionální Deník

Český vědec objevil novou kategorii protinádorových léků, informuje o tom regionální Deník. Jan Brábek s kolegy z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy vyvíjí takzvaná migrastatika. Ta by měla nádorovým buňkám bránit v pohybu a oddálit tak tvorbu metastáz. Testy budou ale i v případě brzkého zapojení nějakého investora trvat zhruba deset let.

Šéf SVOS o neúspěchu vozidel Perun: Vojskové zkoušky byly postavené tak, že jsme je nemohli splnit

Číst článek

Hospodářské noviny

Ministerstvo obrany má spory s přeloučskou společností SVOS kvůli zrušené zakázce na obrněná vozidla Perun. Podle Hospodářských novin firma zvažuje žalobu a od státu by mohla požadovat stovky milionů korun. Ministerstvo tvrdí, že smlouvu zrušilo, protože vozidla neobstála u vojenských zkoušek. Přeloučská firma chyby odmítá.

Právo

Jednu z nejobtížnějších námořních cest na světě zdolali první Češi, všímá si toho deník Právo. Severozápadní průliv je zhruba 6300 kilometrů dlouhý a plout se dá jen několik týdnů v roce. Česká plachetnice Altego je teprve 291. lodí v historii, které se podařilo přes ledy nad severní Kanadou dostat.

Vendula Vrbová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme