Přehled tisku: stát si půjčuje dráž, čtvrt milionu lidí pracuje načerno a stále chybí velvyslanec v Bernu

Nový týden začínají české deníky tématy, jako je chybějící velvyslanec ve Švýcarsku - o tom píšou Lidové noviny. Deník se věnuje stoupajícímu počtu lidí, kteří se v autoškole cvičí na automatické převodovce. Mf Dnes píše o nelegálních zprostředkovatelích práce. Více si přečtěte v ranním přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Česku pracuje 250 tisíc lidí načerno, píše Mf DNES. (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

E15

Státní půjčky rychle zdražují, všímá si toho deník E15. Úrok u dvouletých dluhopisů je nejvyšší za posledních šest let. Obsluha státního dluhu se tak ročně prodraží o několik miliard korun.

Ještě před rokem si stát půjčoval i zadarmo, někdy mu dokonce firmy za možnost nakoupit dluhopisy samy platily. Teď je úrok u dvouletých půjček 1,63 procenta. Podle ekonoma Štěpána Křečka stát udělal chybu, když v posledních letech upřednostňoval krátkodobé půjčky, píše E15.

Mf Dnes

V Česku pracuje 250 tisíc lidí načerno, píše o tom Mf Dnes. České firmy potřebují pracovní sílu, v řadě případů za ni ale nechtějí zaplatit. Poslední dobou se tak daří nelegálním zprostředkovatelům práce. Takzvané zastřené agentury práce dokážou dodat zaměstnance zhruba o čtyřicet procent levněji než legální agentury. Ušetří totiž na daních a pojistném, protože je státu neposílají.

Přehled tisku: velká výměna letadel v ČSA a příliš nízká povolená rychlost pro invalidní vozíky

Číst článek

Lidové noviny

Česká republika je už rok a půl bez velvyslance ve Švýcarsku. Lidové noviny upozorňují, že ministerstvo zahraničí navíc zarazilo výjezd nového ambasadora Ladislava Škeříka. Resortu se totiž nelíbí výsledky auditu v organizaci Diplomatický servis, kde byl Škeřík ředitelem.

Výjezd Škeříka přitom ministerstvo zahraničí letos v dubnu oficiálně potvrdilo. Nominaci schválila vláda i prezident Miloš Zeman. Kariérní diplomat navíc získal povinný souhlas obou přijímacích zemí, tedy Švýcarska a Lichtenštejnska. Lidové noviny píšou, že si ambasáda v Bernu na nového velvyslance bude muset počkat nejméně do ledna příštího roku. Kandidát na ambasadora totiž bude muset projít celým schvalovacím procesem. 

Deník

Čím dál více nových řidičů absolvuje autoškolu ve voze s automatickou převodovkou. Tématu se věnuje Deník. Řidiči v takových případech nesmějí sednout za volant auta s manuálním řazením. V průkazech se omezení označuje kódem 78.

Řidičský průkaz s omezením jen na automat loni podle Deníku získalo nejvíc motoristů v historii. Autoškolu bez řazení úspěšně absolvovalo téměř 550 lidí. Předseda Asociace autoškol Ondřej Horázný (kandiduje do zastupitelstva v Praze 3 za TOP 09 a Starostové, pozn. red.) říká, že zájem o automatické převodovky mají často lidi s hendikepem nebo osoby, které mají problém s koordinací pohybů.

Hospodářské noviny

Obchodníci budou muset posílat údaje z účtenek Českému statistickému úřadu. Hospodářské noviny píšou, že úřad bude díky číslům přesněji určovat inflaci. Novinka začne platit od ledna. První vlna se má týkat prodeje jídla a nápojů v hypermarketech a supermarketech.

Právo

Deník Právo v pondělí varuje před nejrozšířenějšími triky kyberzločinců. Časté jsou podvodné emaily nebo takzvané těžařské viry. Díky nim můžou počítačoví piráti na zařízeních obětí těžit kryptoměny. Kyberzločinci se navíc čím dál více zaměřují i na chytré telefony. Zabezpečení mobilů totiž lidé často podceňují.

Vendula Vrbová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme