Přehled tisku: banky nabízející okamžité platby, rychlost českých soudů a vlkem proti kůrovci

V pondělních novinách se dočtete, že všechny velké české banky budou do konce roku nabízet takzvané okamžité platby. Informují o tom Hospodářské noviny. Ve srovnání s jinými evropskými zeměmi jsou české soudy mezi nejrychlejšími v řešení civilních sporů, píše Euro. A vlk by podle Lidových novin mohl pomoct v boji s kanci i kůrovcem. Více se dozvíte v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

E15

V pražské Troji možná už brzy nebude betonárna. Píše o tom pondělní vydání deníku E15. Betonárna vznikla při výstavbě tunelového komplexu Blanka. Jenže už tehdy se počítalo s tím, že v Troji bude jenom dočasně. Výrobna betonu patří Metrostavu a ten chce prosadit, aby se rušit nemusela. Sedmá pražská městská část ale zatím na rušení trvá.

Deník

V Mostě chtějí víc třídit odpad. Tématu se věnuje Deník. Radnice například letos pro návštěvníky Mosteckých slavností zajistí vratné kelímky. Část zastupitelů zároveň chce, aby kontejnery na tříděný odpad byly také ve čtvrti Chanov, kde dodnes nejsou.

Vlčice dostala antikoncepci. V návštěvnickém centru v šumavském Srní už není místo k množení smečky

Číst článek

Lidové noviny

Vlk pomáhá v boji s kanci i kůrovcem, to je titulek Lidových novin. V těch se dozvíte, že díky vlkům by v budoucnu v českých lesích mohlo žít méně jelenů, daňků nebo divokých prasat.

A tato zvířata by tím pádem méně ničila nové sazenice listnatých stromů, které chtějí místo napadených jehličnanů lesníci vysázet. Vlků teď na území Česka žije asi 70. Vlků se ale naopak často bojí třeba chovatelé ovcí.

Hospodářské noviny

Do konce roku budou všechny velké české banky nabízet takzvané okamžité platby. Upozorňují na to Hospodářské noviny. Většina převodů z účtu na účet podle nich bude trvat několik vteřin, a ne několik dní jako teď. Převádět peníze navíc bude možné i v noci, o víkendu nebo svátcích.

Právo

Za to, že vlastní nemovitost, Češi nejspíš nebudou v příštích letech platit vyšší daň. Deníku Právo to řekla ministryně financí Alena Schillerová za ANO. Obce teď navíc většinou nevyužívají svého práva sazbu daně navýšit. Češi tak za nemovitosti platí nižší odvody než v jiných zemích.

Euro

Ve srovnání s jinými evropskými zeměmi jsou české soudy mezi nejrychlejšími v řešení civilních sporů. Vyplývá to ze srovnání justičních systémů, o kterém píše týdeník Euro. Podle něj se v Česku na prvoinstanční rozsudek v civilním sporu čeká v průměru 157 dní - rychleji by ho soudy vyřešily v pěti zemích unie. Rychlejší soudy - ze zemí osmadvacítky - mají jenom v Lucembursku, Nizozemsku, Estonsku, Rakousku a Litvě. Naopak nejpomalejší soudy mají v Itálii.

Jiří Svatoš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme