Přehled tisku: špinavý vzduch způsobuje poruchy učení a vzácný gotický obraz může skončit v cizině

Stát bude platit rehabilitace pro děti s mozkovou obrnou, píše Mf Dnes. Deník píše o spojitosti znečištění ovzduší a poruch učení, na kterou přišli vědci z Ústavu experimentální medicíny Akademie věd. V Deníku N se dočtete o osudu vzácného obrazu a Právo se věnuje nejčastější nemoci z povolání. Více v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zatímco třeba v jihočeských Prachaticích trpí poruchou neuropsychického vývoje třináct procent školáků, v severočeských Teplicích je to zhruba dvakrát víc. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iRozhlas

Deník N

Vzácný obraz Zvěstování Panně Marii z okruhu Mistra vyšebrodského oltáře může skončit v zahraničí. Tématu se věnuje Deník N. Podle něj odborná komise nedoporučila ministerstvu kultury udělit malbě z 14. století památkovou ochranu. Pokud se resort k jejímu názoru přikloní, vyveze majitel obraz pravděpodobně do zahraničí. Důvody, pro které ministerští odborníci nedoporučili obraz prohlásit za kulturní památku, ale resort nechce sdělit.

Vzduch v některých obcích Česka je horší než přímo na komíně elektrárny, ukazují měření

Číst článek

Mf Dnes

Stát bude platit rehabilitace pro děti s mozkovou obrnou. Mf Dnes píše, že o tom zástupci ministerstva zdravotnictví v pondělí informovali na speciální konferenci. Od příštího roku tak budou pojišťovny hradit dva měsíční neuro-rehabilitační pobyty za rok. Zaplatí ale jen léčbu v léčebných ústavech. Na lázně se úhrady vztahovat nebudou. Celkově žije v Česku podle Mladé fronty Dnes 10 tisíc dětí s dětskou mozkovou obrnou. Deník píše, že třeba měsíční intenzivní neurorehabilitační program v Sanatoriích Klimkovice u Ostravy, kde děti pět hodin denně cvičí s fyzioterapeuty, stojí zhruba 120 tisíc.

Hospodářské noviny

České firmy splácejí dluhy nejlíp od finanční krize, píší Hospodářské noviny. Podle nich podíl nesplacených úvěrů tuzemských podniků dlouhodobě klesá. Takzvané nevýkonné úvěry - tedy ty, které jsou víc než 90 dní po splatnosti - tvořily v srpnu jen necelá tři procenta všech půjček. Ekonomové to přisuzují dobré ekonomice i ochotě bank dávat půjčky. Deník píše, že dobrá ekonomika se promítá právě i do platební morálky firem. Kromě toho čísla vylepšuje také ochota bank půjčovat.

Deník

Špinavý vzduch může za poruchy učení - informuje regionální Deník. Opírá se o vědce z Ústavu experimentální medicíny Akademie věd, kteří na tuto souvislost přišli. Zatímco třeba v jihočeských Prachaticích trpí poruchou neuropsychického vývoje třináct procent školáků, v severočeských Teplicích je to zhruba dvakrát víc. Podle odhadů dětských psychiatrů se s poruchou potýká každý desátý školák.

Právo

Nejčastější nemocí z povolání je syndrom karpálního tunelu - téma deníku Právo. Ten odhaduje, že na sto tisíc obyvatel trpí tímto onemocněním odhadem 500 žen a 300 mužů. Syndrom se projevuje třeba mravenčením v prstech, ztuhlým zápěstím nebo oteklými prsty. Přesná čísla, kolik lidí v Česku trpí syndromem karpálního tunelu, podle deníku neexistují. Jako nemoc z povolání ho v roce 2018 uplatnilo 460 lidí.

mv Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme