Přehled tisku: opravy vozů metra, chybné ocenění brněnského profesora a drony na kůrovce

Pondělní vydání E15 píše o tom, že pražský dopravní podnik opraví staré vozy metra na linkách A a B. Masarykova univerzita v Brně ocenila profesora, který svým posudkem málem poslal disidenta do vězení. Tématu se věnuje Deník N. Lesníci do boje s kůrovcem nasadí i drony, informuje regionální Deník. Více v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.

Praha / Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Masarykova univerzita v Brně | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

E15

Pražský dopravní podnik chce o dalších 15 let prodloužit životnost starých vozů metra na linkách A a B. Všímá si toho deník E15. Soupravy vyrobené v bývalém Sovětském svazu v metru jezdí od roku 1976, už jednou ale prošly modernizací. Na trase A v současnosti jezdí 41 těchto souprav a na trase B je jich celkem 52.

Deník N

Masarykova univerzita v Brně začátkem března ocenila profesora, který svým posudkem málem poslal disidenta do vězení. Upozorňuje na to Deník N. Jan Zouhar získal zlatou medaili za rozvoj a rekonstrukci filozofické fakulty. Rektor univerzity Mikuláš Bek uznal, že škola udělala chybu.

Cestující v Praze loni ztratili téměř 7500 věcí. V dopravních prostředcích nechali labradora i rotoped

Číst článek

Hospodářské noviny

Hospodářské noviny píšou o vývoji technologií, které umožní ovládat stroje pouhými myšlenkami. Na trhu jsou už teď přístroje pro takzvaný biofeedback – terapii, při které pacient ovládá své fyziologické funkce vůlí. Některé velké automobilky zase plánují, že řidiči budou moct pouhými myšlenkami ovládat jejich vozy.  

Mf Dnes

Spotřeba léků v Česku roste, upozorňuje na to Mf Dnes. Každý Čech v průměru za léky utratí zhruba 1400 korun ročně a další tisícovku zaplatí za doplatky u léků na předpis. Podle průzkumu Státního ústavu pro kontrolu léčiv ale lidé mnoho léků vůbec nevyužijí a plýtvají s nimi.

Zima byla sice bohatá na srážky, ale teplá. V nížinách je pořád sucho, říká bioklimatolog

Číst článek

Deník

Lesníci do boje s kůrovcem nasadí i drony, tématu se věnuje regionální Deník. Ministerstvo zemědělství a Lesní ochranná služba chtějí na drony umístit multispektrální kamery, které budou vyhledávat kůrovcem napadené stromy. Citlivý senzor robotického přístroje dokáže objevit kůrovce ve smrku ještě v raných stádiích jeho vývoje, vysvětluje deník.

Lidové noviny

Víc než pětina území Česka aktuálně trpí suchem, píšou o tom Lidové noviny. I po zimě zůstává hladina podzemních vod na nízkém stavu. Hydrologové varují, že pokud se zopakují loňské jarní a letní vysoké teploty, v řadě obcí dojde pitná voda.

Právo

Provozovatelé nelegálních billboardů vzdali žaloby na stát a začali reklamy z ochranného pásma u dálnic a silnic první třídy odstraňovat. Zjistil to deník Právo. Reklamy měly podle zákona zmizet už v září 2017. Podle mluvčí ministerstva dopravy Lenky Rezkové jich u dálnic stále desítky zbývají.

Vendula Bartoňková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme