Přehled tisku: Nízká spotřeba kávy, dluhy vůči Česku i rok prodloužených víkendů

Sobotní noviny se věnují například prodlouženým víkendům. Regionální deník vysvětluje, jak Češi státní svátky využívají při plánování dovolených. Lidové noviny upozorňují, že se v Česku vypije na osobu jen pětina kávy na osobu oproti Finsku. Právo se věnuje zahraničním dluhům a jejich odpisům. Více se dozvíte v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šálek kávy (ilustrační snímek).

Šálek kávy (ilustrační snímek). | Zdroj: Reuters

Regionální Deník

Rok 2018 je zaslíbený prodlouženým víkendům, píše se v Regionálním deníku. Ze 13 státních svátků totiž na víkend letos připadají jen dva. Z toho profitují hlavně cestovní kanceláře a hotely, které už jsou často v období svátků vyprodané. 

Přehled tisku: zlevnění hypoték, nadbytek kojeneckých ústavů a obavy včelařů

Číst článek

Oba dva květnové státní svátky například letos připadají na úterý. Velká část zaměstnanců si tak podle regionálního deníku vezme v pondělí volno a prodlouží si víkend. Místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež Deníku potvrdil, že počet zájezdů, které se prodaly takzvaně „first minute“, tak ročně stoupl o deset procent. Podle Papeže se dvě pětiny zájezdů prodají už na začátku roku. Platí to hlavně pro výlety do ciziny.

Lákavé je pro ně tradičně Slovensko, kam každoročně podle zjištění regionálního deníku vyjíždí přes půl milionu Čechů. Nejčastěji míří do tamních horských středisek, oblíbené jsou ale i lázně.

Lidové noviny

Češi pijí málo kávy, informují o tom dnešní Lidové noviny. Naopak největšími milovníky tohoto nápoje jsou severské země. Téměř deset kilo kávy na osobu vypijí za rok Finové. V tuzemsku se ve srovnání za rok vypije jen přes dvě kila kávy.

O zdravotních rizicích nebo naopak výhodách kávy se přitom v historii vedly spory. Jak si všímají Lidové noviny, bylo její pití v některých městech v 16. století dokonce zakázáno. V Anglii si kávu naopak dopřávaly i děti, kterým byla předepisována jako lék na bolesti hlavy. Dnes ale Velké Británii patří v žebříčku až poslední místo.

Obliba kávy začala stoupat v 18. století. Umožnovala totiž delší pracovní nasazení. O několik desítek let později byl ale nápoj považovaný za stejně nebezpečný jako například morfin nebo kokain.

Dnes je tomu podle Lidových novin přesně naopak. Americké ministerstvo zemědělství ji předloni přidalo do potravin zdravého životního stylu. Špatnou reputaci kávy vysvětluje deník tím, že dřívější výzkumy byly nedokonalé. Účinky pití kávy například neoddělovaly od dalších možných příčin choroby jako nedostatek pohybu, kouření nebo stres. Dva šálky kávy denně podle studií snižují riziko rakoviny jater a dlouhodobé pití kávy může snížit výskyt cévní mozkové příhody i rakoviny prostaty.

Právo

České republice dlužily ke konci loňského roku jiné státy téměř třicet miliard korun, všímá si dnešní Právo. Je to skoro o devět miliard korun méně než loni. Podle deníku to ale není výsledek lepšího vymáhání dluhů, ale toho, že část dluhů byla odepsána z důvodu jejich nevymahatelnosti.

Největším dlužníkem České republiky je Kuba, která má Česku zaplatit přes sedm miliard korun. Společně s Libyí se navíc podílí na pohledávce za úvěry na vojenské dodávky. Ta má mít hodnotu také kolem sedmi miliard. Dluží i Sudán nebo republiky bývalé Jugoslávie, které svůj dluh zdědily.

Na snížení evidovaného dluhu měly největší podíl pohledávky, které mají vůči Česku Írán a Irák, ale dluh ve výši čtyř a půl miliardy korun musel být kvůli nevymahatelnosti odepsán. Ministryně financí Alena Schillerová Právu řekla, že dokud existuje šance na uhrazení dluhu, neplánuje odepisovat další částky. Česko se pokouší řešit pohledávky i alternativní cestou. Například s Běloruskem, které odmítlo zaplatit přímou platbou, jedná o pronájmu české ambasády v Minsku.

Mladá fronta DNES

Kola místo kolejí, tak zní titulek Mladé fronty Dnes. Tu zaujal plán ministerstva dopravy, jak zmenšit počet železnic. Místo některých mají vzniknout cyklostezky. Česko má totiž spolu s Belgií nejhustší železniční síť a udržování řady lokálních tratí nedává podle úřadů ekonomický smysl.

Naděžda Hávová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme