Přehled tisku: pokuta centrální banky, úspěchy v prevenci HIV mezi prostitutkami a odolnější pšenice

Čeští vědci z olomoucké Akademie věd chtějí vypěstovat novou odrůdu pšenice, která odolá suchu i škůdcům a chorobám. Pšenici chtějí zkřížit s vzdálenou příbuznou trávou, o tématu píše čtvrteční Mf Dnes. Hospodářské noviny rozebírají vládní plán podpory obnovitelných zdrojů. Po tlaku Bruselu kabinet počítá s tím, že podíl obnovitelných zdrojů bude 22 procent. Více čtěte v přehledu tisku, který připravil Radiožurnál.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čeští vědci chtějí vypěstovat pšenici, která odolá suchu

Mf Dnes

Čeští vědci chtějí vypěstovat pšenici, která odolá suchu, píše o tom čtvrteční Mf Dnes. Odborníci akademie věd zkouší zkřížit pšenici s planou trávou. Kromě sucha by měla vylepšená obilovina odolat i škůdcům nebo chorobám.

Pokusná pole za Prahou. Výzkumníci hledají nové odrůdy pšenice, které by vydržely změnu klimatu

Číst článek

Do konce tohoto století bude suchu čelit zřejmě polovina území, na kterém se pěstuje pšenice. Vědci z olomouckého pracoviště Akademie věd proto chystají zkřížit pšenici se vzdálenou příbuznou trávou z rodu mnohoštět tak, aby obilovina převzala některé její vlastnosti.

Odborníky inspiroval kolega z Maďarska, který na vyšlechtění pšenice získal grant. Čeští vědci ale už před dvěma lety významně přispěli ke zmapování více než sta tisíc genů pšenice. Spolupracovali na tom přes deset let s týmy z celého světa.

Hospodářské noviny

Podpora obnovitelných zdrojů v Česku si za 30 let vyžádá až jeden bilion korun. O novém vládním plánu píšou Hospodářské noviny. Zvýšení podílu zelené energie souvisí s plánem Evropské unie, která chce zhruba třetinu spotřeby energií do roku 2030 nahradit tou z obnovitelných zdrojů.

Kabinet původně počítal s tím, že podíl obnovitelných zdrojů bude zhruba 21 procent. Po tlaku ze strany Bruselu se teď plán změnil na 22 procent. Hospodářské noviny píšou, že podle expertů, ekologů a odborových organizací by to mělo být ještě víc.

ČEZ plánuje odchod z Rumunska. Desítky miliard korun z prodeje aktiv použije na obnovitelné zdroje

Číst článek

Ministerstvo obchodu, které plán připravilo, se ale obává přemrštěné podpory zelené energie. Podle deníku to souvisí s nárůstem dotací na solární elektrárny z let 2009 a 2010. Stát na ně dodnes přispívá zhruba 26 miliard korun ročně.

Regionální Deník

Stovky lidí se při hospitalizaci nakazí infekcí, kterou před příchodem do nemocnice neměli. O tématu píše Deník. Každoročně postihne infekce až 150 tisíc pacientů. Deset tisíc z nich nákaze podlehne.

Deník z dat Státního zdravotního ústavu zjistil, že české nemocnice mají problémy s bakteriemi. Jejich pracovníci zároveň případy nakažení nenahlašují, takže počet pacientů může být ještě mnohem vyšší. Nemocnicím kvůli tomu rostou náklady na péči, protože se problém neřeší.

Právo

Lékaři v loňském roce nezaznamenali žádnou nákazu virem HIV mezi prostitutkami. Píše o tom deník Právo. Za zlepšení situace může podle odborníků prevence. Ani letos zatím nenašli odborníci žádnou prostitutku nakaženou virem HIV. Každý rok přitom provedou 3600 testů.

Nechráněný sex a riskantní chování. V některých evropských zemích přibývá syfilidy rychleji než HIV

Číst článek

Zakladatelka organizace Rozkoš bez rizika Hana Malinová v deníku Právo připomněla, že viru se zřejmě nikdy nezbavíme. Situace je ale u žen velmi dobrá. Zlepšuje se taky u mužů pracujících v sexuálním byznysu.

E15

Centrální banka udělila první pokutu za prodej firemních dluhopisů. Všiml si toho deník E15. Pět milionů korun dostala společnost, která podle České národní banky pochybila při distribuci dluhopisů.

Centrální bance se nelíbilo, že společnost BH Securities možným investorům dostatečně nezdůraznila rizika spojená s nákupem jejich dluhopisů. Prohřešek se týkal například dluhopisů online obchodu s módou ZOOT, u kterého BH Securities dostatečně nezdůraznilo, že je ZOOT ve ztrátě. Pokutovaná společnost chce proti rozhodnutí České národní banky podat žalobu. Do ledna údajně chyběla jasná pravidla pro prodej dluhopisů.

cha, nev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme