Přehled tisku: Sexuální zneužívání handicapovaných v zařízeních, předražený Mercedes na kolejích

Učitelů mužů každý rok ubývá, to je titulek Mladé fronty DNES. Deník Právo se v sobotu věnuje sexuálnímu zneužívání nebo obtěžování v sociálních zařízeních pro handicapované. Regionální Deník upozorňuje, že Češi nechodí na preventivní prohlídky, které by odhalily nádor ve střevě nebo konečníku. Přehled sobotního tisku.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

K ranní kávě přehled tisku. Máme pro vás přehled, pro co zajít do trafiky. | Foto: Mattias Diesel | Zdroj: Fotobanka Unsplash

Mladá fronta DNES

V roce 2006 učilo na českých školách téměř 19,5 procenta mužů. Loni jejich podíl klesl na 17 procent. Do škol navíc nastupuje čím dál méně absolventů učitelských oborů.

Mužů ubylo na základních i středních školách. Výjimkou jsou školy mateřské, kde se podíl učitelů pětinásobně zvýšil. I tak jich loni ve školkách pracovalo jen 181. Mladá fronta Dnes informuje taky o úbytku učitelů mladších 25 let. Počet mladých učitelek se proti nim snížil méně.

'Inkluze je drahá a neefektivní,' říká zástupce speciálních pedagogů v duelu s náměstkyní

Číst článek

V Mladé frontě DNES se dočtete, že s platem učitele je pro muže těžké uživit rodinu. List ale zároveň upozorňuje, že kantoři berou v průměru víc než jejich kolegyně. U začínajících učitelů se mzdy mužů a žen liší o víc než dva tisíce korun.

Mladá fronta DNES také upozorňuje na to, že Evropská unie chce zavést jednotné mýto na dálnicích na základě ujetých kilometrů. Řidičům osobních aut se tak časté jízdy po dálnicích nejspíš prodraží. Jednotný celoevropský systém by naopak uvítali přepravci a řidiči kamionů.

Deník

Češi nechodí na preventivní prohlídky, které by odhalily nádor ve střevě nebo konečníku. Regionální Deník píše, že stát proto plánuje lidem posílat testy poštou.

Za poslední dva roky šla na preventivní vyšetření jen třetina lidí, kteří dostali pozvánku od pojišťovny. Nádory střeva si přitom v Česku každoročně vyžádají kolem 3,5 tisíce obětí. Nemocní většinou umírají proto, že lékaři nádor neodhalí včas. Regionální Deník upozorňuje, že na jiná preventivní vyšetření lidé chodí. Ženy si kvůli možnému karcinomu například nechávají prohlédnout prsa nebo děložní hrdlo.

Nadváha či obezita trápí každého druhého Čecha, zdravotnictví to stojí desítky miliard ročně

Číst článek

Lidé nejspíš mají z nepříjemného vyšetření strach. To by mohly právě plánované domácí testy změnit. Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky ale na vině můžou být i praktičtí lékaři. Ti totiž pacientům musí před vyšetřením napsat doporučení. Regionální Deník dodává, že Ústav teď chce prověřit, kteří praktici doporučení nevystavují a proč.

Deník si také všímá, že na penzi přispívá českým zaměstnancům jen pětina firem. Pracovníci od nich dostanou v průměru přes 800 korun měsíčně. Regionální Deník upozorňuje, že lidé by si měli více spořit, protože rozdíl mezi starobním důchodem a předchozí čistou mzdou je v průměru přes 40 procent.

Právo

Deník Právo se v sobotním vydání věnuje sexuálnímu zneužívání nebo obtěžování v sociálních zařízeních pro handicapované. Přestože Ministerstvo práce a sociálních věcí statistiky takových případů nevede, podle deníku k násilí v ústavech dochází. Odhalených případů je ale málo.

Právo vychází z výpovědi zaměstnankyně jednoho ústavu pro mentálně handicapované na jihu Moravy. Podle ní mezi pacienty někdy vznikají vztahy založené na citech, styk je ale často jednostranně vynucený. Situaci komplikuje to, že si oběti většinou neuvědomují, co se jim děje. Proto se podaří odhalit jen málo takových případů.

Video soulože plukovníka s podřízenou rozvířilo v Afghánistánu diskuzi o sexuálním obtěžování žen

Číst článek

Ministerstvo a Kancelář ombudsmanky se teď snaží pracovníkům v ústavech vysvětlit, jak mají s klienty o sexualitě mluvit. Podle tiskové mluvčí Kanceláře Ivy Hrazdílkové by se pracovníci měli opírat o odbornou literaturu. Už zmíněná pracovnice jihomoravského ústavu ale deníku Právo řekla, že na studování literatury není v zařízeních čas. Pečovatelek je totiž málo. Ministerstvo práce připravuje o daném tématu analýzu, výsledky by mělo zveřejnit ve druhé polovině příštího roku.

Právo taky upozorňuje, že téměř každé druhé manželství v Česku končí rozvodem. S jedním rodičem po rozvodu vyrůstá kolem 300 tisíc dětí. Podle studie Centra pro výzkum veřejného mínění 75 procent lidí rozvod považuje za přijatelný, pokud je rodina nefunkční.

Lidové noviny

Bývalý šéf Pražské strojírny Vladimír Říha objednal stroj na broušení kolejnic za 128 milionů korun. Zbytek vedení to přitom nevěděl. O případu informují Lidové noviny. Nové vedení městské firmy na Říhu podalo trestní oznámení.

Nový automobil značky Mercedes se speciální výbavou umí uhlazovat nerovnosti na tramvajových tratích. Firma si ale nechala spočítat, že na jeho provozu bude v následujících deseti letech tratit přibližně 92 milionů korun. Podle vedení firmy byl možná nákup až o dvacet milionů předražený. Lidové noviny píšou, že strojírna smlouvu vypovědět nemůže. Dodavatelské firmě TGS poslala dvě splátky, třetí a poslední ji čeká v listopadu.

Výměna eskalátorů na Náměstí Republiky se odkládá. Důvodem jsou vánoční nákupy a trhy

Číst článek

Už od jara procházejí účetnictví Pražské strojírny kontroloři. Ti zjistili, že Říha kupoval luxusní značkovou módu pro manažery, platil taky za přepychové hostiny pro obchodní partnery nebo za drahý vozový park. Dceřinná společnost pražského dopravního podniku zaměstnává zhruba 150 lidí. Loni podle účetní závěrky skončila ve ztrátě 33 milionů. Říha strojírnu vedl deset let. Lidovým novinám se manažera nepodařilo zastihnout, v minulosti ale své odvolání označil za účelové. Tvrdil taky, že výrazné náklady na reprezentaci jsou ve světě byznysu běžné.

Vendula Bartoňková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme