Přehled tisku: řidiči ujíždějí od nehod, rok a půl první otevřené věznice a razítka kvality pro ordinace

Úterní deník Právo se věnuje dopravním nehodám. Píše, že každý šestý český řidič od nehody odjede. Regionální Deník se věnuje razítkům kvality pro bezpečné ordinace. Díky nim by ambulance dostaly více peněz od pojišťoven. O netradiční otevřené věznici, ve které si odsouzení musí prát a starat se o svěřené domy, píše MF Dnes. Více se dozvíte v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Od dopravní nehody ujíždí na českých silnicích zhruba každý šestý řidič, většinou jde jen o pomačkané plechy, ale někteří mizí i od vážných havárií. Ilustrační foto | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Deník N

Vyšetřovatelé obvinili muže, který dlouhé roky žije v Česku, z terorismu. To je téma pro Deník N. Původem Bělorus podle policistů na konci roku 2014 odcestoval na východ Ukrajiny a přidal se k proruským separatistům ze samozvané Doněcké lidové republiky. Není to ojedinělý případ, kdy se lidé z Česka přidali na stranu separatistů.

Volby na Ukrajině byly podle Moskvy hlasováním naděje. Ocenila, že ‚nacionalistické‘ strany neuspěly

Číst článek

Podle zjištění serveru pobýval obviněný muž na východě Ukrajiny dokonce několikrát mezi roky 2014 a 2016. Za teroristický útok mu hrozí až 15 let vězení. České soudy ho přitom už v minulosti potrestaly za těžké ublížení na zdraví, za které si teď odpykává trest za mřížemi.

E15

Internetový byznys v Česku má před sebou zlaté časy, píše úterní E15. V tuzemsku je teď více než 40 tisíc e-shopů, které mají obrat skoro 4,5 miliardy eur. A každý rok by měly dosáhnout až 16 procentního růstu. Do roku 2021 tak prý budou české internetové obchody nejprogresivnější v Evropě. Ze statistik serveru Česká e-commerce vyplývá, že máme nejvíce e-shopů na obyvatele v Evropě.

MF Dnes

Za rok a půl fungování první otevřené věznice v Česku prošlo zařízením už 91 vězňů. O netradiční věznici ve středočeských Jiřicích píše Mladá fronta DNES. Netypická věznice se inspirovala v severských zemích, a připomíná na první pohled spíše dětský tábor. Vězni tam žijí v domcích, kde si musí sami prát a žehlit. Všichni taky musejí chodit do práce, které jim vedení vybere. Dál se starají o zahradu a zvířata v zařízení, a navštěvují kurzy například finanční gramotnosti nebo komunikace.

Za celou dobu fungování tam měli pouze dva recidivisty, kteří po propuštění z otevřené věznice něco provedli. Věznice tohoto typu prosazuje myšlenku, že vězni po odpykání trestu ztratí pracovní a sociální návyky. Proto jim dává taky vycházky, aby mohli jet za rodinou. Nedostane se tam ale každý. O zařazení do otevřené věznice rozhoduje ředitel na návrh odborné komise.

Hospodářské noviny

Privatizace bytů končí. Konec prodeje hlásí nejen Praha, ale například i Ústí nad Labem, Brno nebo Plzeň. Tématu se věnují Hospodářské noviny. K nepopulárnímu kroku se některá města uchylují kvůli růstu cen za bydlení. Například pražský magistrát tvrdí, že růst cen může zpomalit právě navýšení obecních bytů, které může město pronajímat levněji, než soukromí vlastníci.

Právo

Od dopravní nehody ujíždí na českých silnicích zhruba každý šestý řidič. V posledních letech se situace zhoršuje. Tématu se věnuje deník Právo. Za první půlrok evidují policisté více než devět tisíc takových případů. Kvůli tomu nedostalo okamžitou první pomoc 350 lidí, kteří ji potřebovali. Deník Právo píše, že většinou jde jen o pomačkané plechy, ale někteří mizí i od vážných havárií. Loni při takových nehodách zemřelo 10 lidí.

Porucha, nebo nehoda? Poradíme, jak řešit problémy s autem při cestě na dovolenou

Číst článek

Deník

Bezpečné ordinace dostanou razítko kvality. Regionální Deník si všímá, ministerstvo zdravotnictví kvůli tomu začalo sepisovat novelu zákona o zdravotních službách. Ta má zvýšit kvalitu péče v ambulancích. Podle Spojené akreditační komise totiž počet ambulancí rok od roku stoupá. Jen za posledních pět let jich přibyly téměř tři tisíce.

Pokud ambulance toto potvrzení získá, dostane za odměnu větší peníze od pojišťoven. Pokud naopak selže, může o smlouvu s pojišťovnou přijít, uvádí regionální Deník. Lékařské komoře se ale nápad příliš nelíbí. Akreditace podle ní kvalitu péče nezlepší, ale přinese větší administrativní zátěž a vyšší náklady na provoz. Za akreditace se totiž platí.

Lidové noviny

Každý čtvrtý cyklista, který bourá, je opilý. Za prvních pět měsíců letošního roku zavinili cyklisté pod vlivem alkoholu skoro 190 nehod.  Za celý loňský rok to bylo víc než 780 havárií kvůli alkoholu nebo drogám. Informují o tom Lidové noviny.

U cyklistů je podíl nehod zaviněných pod vlivem alkoholu podle Lidových novin nejvyšší ze všech skupin účastníků silničního provozu.

Anna Soldatová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme