Přehled tisku: rady pro sjednání hypotéky, regulace lobbingu a hotely bez dětí

Ve čtvrtečním tisku se dočtete, jak si před zpřísněním pravidel Českou národní bankou zařídit hypotéku. Informuje o tom týdeník Ekonom. Vláda pak podle Práva přišla s návrhem, jak dostat politické lobbisty pod kontrolu. A přibývá hotelů, kam mají děti vstup zakázán. Více v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klíče, bydlení, byt, dům, nájem (ilustrační foto) | Foto: PhotoMIX-Company | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

E15

Stavbařům chybí lidé a nestíhají proto plnit zakázky. Všímá si toho deník E15. Za posledních deset let totiž podle Českého statistického úřadu odešla ze stavebnictví téměř čtvrtina lidí. Zakázek je přitom v tomto oboru dost. Ve skluzu je například oprava klíčové tepny na vjezdu do Kolína za 21 milionů korun nebo rekonstrukce kulturního domu v Ivančicích na Brněnsku za 15 milionů korun.

Mf Dnes

V Česku přibývá hotelů, které nechtějí ubytovávat děti. Píše o tom čtvrteční Mf Dnes. Podle ní totiž čím dál více hostů vyžaduje klid na práci nebo třeba cvičení jógy. A hoteliéři jim vycházejí vstříc. Někteří provozovatelé například ubytují jen plnoleté, jinde je minimum šestnáct nebo osm let.

Hospodářské noviny

Výkupem pozemků potřebných k výstavbě metra D se zabývají Hospodářské noviny. Pražský dopravní podnik totiž finišuje dohodu s majiteli pozemků v Krči. Díky tomu by bylo možné začít stavět první část metra D v úseku Pankrác - Nové Dvory. Do Nových Dvorů by metro D mohlo začít jezdit na přelomu let 2025 a 2026. Mnohem problematičtější je ale úsek Nové Dvory - Písnice, kde se městu dohoda s majiteli pozemků nedaří.

Lidové noviny

Někteří poslanci chtějí zrušit stravenky pro sociálně slabé. V poukázkách dostává část sociální dávky každý, kdo je déle než půl roku bez práce. Stravenky ale nepřijímají všichni prodejci a lidé tak v poukázkách můžou přijít i o několik tisíc korun z dávky v hmotné nouzi. Tématu se věnují Lidové noviny.

Regionální Deník

Na třetině základních škol v Česku fungují podle ministerstva školství takzvané malotřídky. Všímá si toho regionální Deník. Třídy na prvním stupni složené ze dvou a více ročníků jsou rozšířené hlavně v pohraničních a horských oblastech.

Nájmy letí vzhůru. V Praze lidé za dvoupokojový byt zaplatí i 30 tisíc měsíčně

Číst článek

Ekonom

Týdeník Ekonom podrobně rozebírá, jak si před zpřísněním pravidel zařídit hypotéku. Chystané omezení vyvolalo v posledních měsících velký zájem o půjčky.

Ekonom například porovnává, kde se splátka hypotéky opravdu vyplatí, a kde je výhodnější platit nájem. Nová pravidla České národní banky začnou platit za tři týdny. Lidé s nižšími příjmy podle nich na hypotéku nedosáhnou.

Právo

Regulaci politického lobbingu v Česku se věnuje dnešní deník Právo. Vláda totiž přišla s návrhem, jak dostat lobbisty pod kontrolu a zabránit tak možné korupci. Politici na nejvyšší úrovni by podle předlohy museli zveřejňovat všechny kontakty s lidmi, kteří se snaží ovlivňovat zákony ve svůj prospěch.

Adéla Davidová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme