Přehled tisku: transsexuální děti, cestování mezi Prahou a Brnem, ženy bez hazardu

V českých denících se v sobotu dočtete o dětských poruchách sexuální identity. Ty jsou stále častější, jak píší Lidové noviny. Regionální Deník zase informuje o plánovaných změnách na trase Praha – Brno. Více v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Železniční společnost Regiojet dnes zahajuje pravidelný provoz svých vlaků | Foto: Filip Jandourek

Lidové noviny

České děti trpí stále častěji poruchou sexuální identity. O tématu píšou Lidové noviny. Na odborníky se kvůli změně pohlaví obracejí s rodiči už třeba v 6 letech. V minulosti se přitom prakticky žádné případy transsexuálních dětí nevyskytovaly. Lékaři dětem dříve doporučovali, aby počkaly do 18 let. Teď v Česku existují podpůrné skupiny, které pomáhají jak dětem samotným, tak i jejich rodinám. Důležitější než změna pohlaví je pro mnohé hlavně přechod do jiné společenské role.

Kvůli údaji v občance musejí na sterilizaci. Transgender lidé v Česku požadují úpravu zákona

Číst článek

MF Dnes

Cena benzinu a nafty roste, upozorňuje Mladá fronta Dnes. Za plnou nádrž zaplatí řidiči nejméně o 70 korun víc než o letních prázdninách. Pohonné hmoty přitom budou nejspíš zdražovat i nadále, konečnou cenu ovlivní i mráz. Důvodem zdražování je rostoucí cena ropy na světových trzích, která se ještě na tuzemských cenách zcela neprojevila. V nejbližším týdnu by benzin a nafta mohly zdražit o 10 až 15 haléřů.

Deník

Společnost RegioJet omezí od poloviny ledna provoz žlutých autobusů mezi Prahou a Brnem. Dočtete se o tom v regionálním Deníku. Firma provoz zmenší o víc než třetinu, důvodem je její expanze do železniční dopravy. Změny chystá i FlixBus. Nový jízdní řád by měl platit od 15. ledna. Společnost RegioJet zruší 7 z celkem 20 autobusových spojů denně. Autobusy tak pojedou v podstatě jen každou celou hodinu. Žluté vlaky pak začnou jezdit mezi Prahou a Brnem 9krát denně.

Ústecký kraj nemusí RegioJetu dávat informace o jednotlivých linkách, rozhodl nejvyšší správní soud

Číst článek

Právo

Ženy propadají hazardu méně než muži. Hazardní hry hrálo loni v Česku 80 až 120 tisíc závislých. Ženy se obětí sázek a her stávají přibližně jen v jedné třetině. Hazard u mužů je společností tolerován, zatímco u žen vzbuzuje pohoršení. Žena je kvůli péči o rodinu a domácnost vystavena mnohem většímu společenskému tlaku. K automatu si tak často nedovolí ani sednout, vysvětluje deník Právo. Ženy navíc příliš nezajímá sportovní sázení, které je mezi muži jinak velmi populární.

Daniela Tollingerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme