Přehled tisku: dražší vrtulníky, rekordní podpora zelené energie a zvláštní jazyk v Nabarveném ptáčeti

V úterních novinách se dočtete, proč se česká armáda rozhodla nakoupit vrtulníky od firmy Bell místo legendárních strojů Black Hawk. Informuje o tom Právo. Na zelené energie pak podle Lidových novin poputuje příští rok ze státního rozpočtu rekordní suma. A Deník N píše o umělém jazyku ve filmu Nabarvené ptáče. Více se dozvíte v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stellan Skarsgard ve filmu Nabarvené ptáče | Foto: Jan Dobrovský | Zdroj: Bioscop

E15

Praha loni získala z nájmů kanceláří, restaurací, obchodů a dalších nebytových prostor rekordní částku – přes čtyři miliardy korun. To je o třetinu víc než před pěti lety, píše úterní deník E15. Radní pro majetek Jan Chabr z TOP 09 deníku řekl, že se prostory daří pronajímat dráž než dřív. Znovu se zprovozňují i dlouhodobě rekonstruované objekty. O některé budovy ale není dlouhodobě zájem, třeba ve Strahovském stadionu je řada volných nebytových prostor, které jsou ale ve špatném stavu. Strahov by potřeboval rekonstrukci za několik miliard korun.

Nabarvené ptáče získalo v Benátkách studentskou cenu UNICEF. Podle poroty bojuje za práva dětí

Číst článek

Deník N

Režisér Václav Marhoul zvolil pro Nabarvené ptáče umělý jazyk, aby nepoukázal na konkrétní národ. O vzniku takzvané mezislovanštiny a jejím používání ve filmu mluvili redaktoři Deníku N s tvůrcem jazyka Vojtěchem Merunkou. Ve filmu Nabarvené ptáče jsou v mezislovanštině psané taky všechny plakáty, nápisy na obchodech, dokonce i noviny, které herec Pavel Kříž drží v ruce.

Lidové noviny

Na zelené energie poputuje příští rok ze státního rozpočtu rekordní suma, celkem 27 miliard korun. Je to téměř o miliardu více než v posledních třech letech. Vyplývá to z návrhu vládního nařízení, který získaly Lidové noviny.

Deník

Nový Jičín se možná stane vlastníkem pole mimo své katastrální území. Nezvyklý případ teď zaměstnává úředníky na radnici, píše Deník. Pozemky na katastrálním území obce Veřovice jsou pozůstalostí po jedné ženě, které Nový Jičín vypravil sociální pohřeb. Příbuzní už oznámili, že pozůstalost odmítnou, protože jejich příbuzná měla dluhy. Dědictví tak chce přijmout právě Nový Jičín, který by dluhy platit nemusel.

Hospodářské noviny

Vědci z brněnské Mendelovy univerzity se snaží změnit pohled Mongolů na lesy. Vzdělávají je a pomáhají jim s výsadbou. Země je totiž jednou z těch, kde lesů rychle ubývá. To je téma úterních Hospodářských novin. Pracovník brněnské univerzity Jan Šebesta Hospodářským novinám řekl, že lesnictví je v Mongolsku opomíjené. Od roku 2000 zmizelo ze středoasijské země následkem požárů a intenzivní pastvy asi 35 tisíc kilometrů čtverečních lesní půdy – to odpovídá zhruba polovině rozlohy Česka.

Právo

Spolupráce s českými firmami. I to je jeden z důvodů, proč se česká armáda rozhodla nakoupit vrtulníky od texaské firmy Bell místo legendárních strojů Black Hawk firmy Sikorski. A to i přesto, že takzvané černé jestřáby byly levnější. Americká vláda nabídla Česku jestřáby skoro za 13,5 miliardy korun, stroje firmy Bell jsou o více než miliardu dražší, píše úterní deník Právo, který zjistil další důvody armádního rozhodnutí.

Anna Musilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme