Přehled tisku: lodě znečišťující Vltavu, možné zvýšení úrokových sazeb a populární stará auta

V úterních novinách se dočtete, že velké množství výletních lodí se zřejmě podílí na znečištění řeky Vltavy, píšou Lidové noviny. Česká národní banka možná podle Deníku E15 opět zvedne úrokové sazby. O stará vozidla je v Česku zájem, informuje Mf Dnes. Více se dozvíte v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Loď, Vltava, lodní doprava na Vltavě, Praha, Pražský hrad | Foto: MAKY_OREL | Zdroj: Pixabay

E15

Česká národní banka možná opět zvedne úrokové sazby. Píše o tom deník E15. Jedno euro se totiž v prvním kvartálu prodávalo za necelých dvacet šest korun, což je o 60 haléřů méně, než centrální banka předpovídala. Posílení kurzu je tak po ukončení devizových intervencí stále v nedohlednu. Česká měna proti euru neposiluje podle představ národní banky už od roku 2017, kdy ukončila intervence.

Mf Dnes

O stará vozidla je v Česku zájem. Jejich ceny stoupají ročně až o desítky procent, to je téma pro Mf Dnes. Zájem je především o auta a motorky z minulého režimu. Pro většinu lidí jde navíc o relativně bezpečnou investici do budoucna. Za posledních deset let stouply ceny nejběžnějších veteránů až pětinásobně. Například cena pojízdné Tatry 603 byla v roce 2008 kolem 150 tisíc korun. Letos už se dá po renovaci prodat až za dva miliony korun.

Deník

Šance dožít se vysokého věku v Česku roste. Celorepublikový průměr naděje dožití je u novorozených chlapců přes 76 let, u děvčat pak téměř 82 let. Naději na nejdelší život mají děti narozené v Praze, vyplývá z článku Deníku. Naopak nejhorší situace je u chlapců z Ústecka a děvčat z Karlovarského kraje.

Greenpeace: Devět z deseti vzorků vody z Labe a Vltavy obsahovalo mikroplasty. Nejvíce v Ústí

Číst článek

Lidové noviny

Velké množství výletních lodí se zřejmě podílí na znečištění řeky Vltavy. Informují o tom Lidové noviny. Především v letních měsících totiž narůstá koncentrace amoniaku a střevních bakterií – nejspíše z jejich splašků. Zjistil to výzkum vodohospodářského ústavu, který nechal zhotovit magistrát hlavního města. Vypouštění odpadních vod je přitom nelegální.

Hospodářské noviny

Děti dostávají malé porce, velikost a kvalitu jídel nikdo neřeší, tak zní titulek Hospodářských novin. Standardní porce totiž není státem nijak definována a velikost pokrmů se v různých jídelnách liší – někdy až dvojnásobně. Zároveň se pro děti často namísto čerstvých surovin vaří z polotovarů. Vyplývá to ze studie kvality školního stravování, kterou minulý týden zveřejnil státní zdravotnický ústav.

Právo

Nejvyšší státní zástupce už nebude mít možnost jak zvrátit zprošťující pravomocné rozsudky, píše o tom deník Právo. Podle názoru nejvyššího soudu v Brně se totiž státní zástupce nemůže domáhat ochrany práva na spravedlivý proces na úkor obviněného.

Václav Vohlídal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme