Přehled tisku: příliv turistů na Šumavě, nedostatek učitelů i vyprodané vysokoškolské koleje

Na prvních stupních základních škol je nedostatek mužských kantorů. Dočtete se to v Lidových novinách. Návštěvnost Národního parku Šumava začíná být problémem, píše o tom regionální Deník. Podle Práva je většina vysokoškolských kolejí ještě před začátkem roku obsazená. Více se dočtete v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.

Praha (Aktualizováno: 7:21 21. 9. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle dostupných údajů ministerstva školství tvoří muži v rámci pedagogického sboru jen pětinu (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Deník

Návštěvnost Národního parku Šumava roste a začíná to být problém. Podle regionálního Deníku zvažuje vedení parku, že omezí přiliv turistů. Letos byla návštěvnost Šumavy vyšší než v roce 2018. Od začátku června do konce srpna 2019 navštívilo sledované lokality víc než 675 tisíc turistů. Loni jich bylo okolo 600 tisíc.

S rostoucí návštěvností Národního parku Šumava roste i počet přestupků, které musí strážníci řešit. Deník zjistil, že od června do srpna letošního roku zaznamenali okolo tisíce přestupků, což je podle vedoucího informační a strážní služby parku Adama Diviše skoro o polovinu víc než loni ve stejném období.

Na Šumavě roste přirozeně nový les, ukazují vědci. Bezzásahová zóna představuje riziko, tvrdí kraj

Číst článek

Nejčastějšími prohřešky jsou nesprávné parkování, nepovolené vjezdy, koupání v ledovcových jezerech nebo nepovolený vstup do klidového území například sběračů borůvek. Problémy mají v parku i s elektrokoly nebo elektrokoloběžkami. Na společných cestách pro pěší i cykloturisty dochází často ke srážkám.

Právo

Školní rok na vysokých školách ještě nezačal a většina z nich už má úplně plnou kapacitu kolejí. Takové je téma sobotního Práva. Řada univerzit měla vyprodáno už v srpnu, v některých případech i dřív než v minulých letech.

Studenti podle zástupců univerzit chtějí větší standard ubytování na kolejích. Deník píše, že roste zájem například o kuchyňky nebo kuchyňské kouty přímo na pokoji. 

Ceny ubytování jsou oproti loňsku na některých kolejích vyšší. Třeba Karlova univerzita zvedla cenu za ubytování delší než týden o dvě až pět korun na den. I tak jsou ale ceny pokojů podstatně nižší než nájemné v bytech. 

Lidové noviny

Na prvních stupních základních škol je nedostatek mužských kantorů. Dočtete se to v Lidových novinách. Společnost si totiž za katedrou automaticky představuje učitelku. Podle dostupných údajů ministerstva školství tvoří muži v rámci pedagogického sboru jen pětinu.

Česko patří k zemím s nejvyšším počtem žáků na učitele v Evropské unii, vyplývá z údajů Eurostatu

Číst článek

Prvňáky až páťáky vyučuje jen necelých šest procent mužů. Z analýzy projektu Evropa v datech vyplývá, že v Česku je podíl kantorek na prvním stupni pátý největší v Evropě. Nejvyrovnanější je situace v Turecku.

V mateřských školách pak dokonce působí jen 0,5 procenta pedagogů mužů. Podle mluvčí ministerstva školství Anety Lednové je učení, zejména pak v mateřské a základní škole, pořád vnímáno jako ženská práce.

Mf Dnes

StB ukrývala v lesích před 40 lety budoucího prezidenta Afghánistánu. Tématu se věnuje Mf Dnes. Bylo to v době revoluce v Kábulu. Prezident Babrak Karmal se bál o svůj život, a proto se na chvíli ukryl v Československu. Do Aghánistánu se vrátil spolu se sovětskými vojsky.

Nikola Kopáčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme