Přehled tisku: zájem o vysokoškolské koleje, úroda ovoce a cena zálohovaného výživného

V úterním tisku se dočtete, kolik bude státní rozpočet stát zavedení takzvaného zálohovaného výživného. Tématu se věnuje deník E15. Regionální Deník píše, že úroda ovoce bude navzdory suchému počasí dobrá a Právo informuje o zvýšeném zájmu o studentské koleje. Víc v přehledu tisku, který připravil Radiožurnál.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ovoce, třešně, úroda, sklizeň, sadaři, sad

Úroda ovoce bude slušná, píše regionální Deník. (ilustrační foto) | Foto: Tomáš Kopecký | Zdroj: Český rozhlas

E15

Téměř miliardu korun bude rozpočet stát zavedení takzvaného zálohovaného výživného. Tedy alimentů, které bude dětem platit stát v případě, že jejich rodič soudně nařízené peníze neposílá. Tématu se věnuje článek ekonomického deníku E15. S návrhem přišlo ministerstvo práce a sociálních věcí a se zavedením počítá na rok 2021. Pokud novela vejde v platnost, peníze bude po neplatičích alimentů vymáhat sám stát. Resort ale očekává, že se úřadům podaří vymoci jen asi deset procent z celkové částky.  Například v sousedním Německu, kde už návrh platí, se totiž loni podařilo získat zpátky asi 13 procent peněz za zálohované výživné, ještě dva roky zpátky to přitom byla téměř pětina, píše E15.

Maláčová: Nejdřív se musí zlepšit vymáhání alimentů, potom může nastoupit stát

Číst článek

Mf Dnes

Raritním případem policie se zabývá úterní vydání Mf Dnes. Středočeští policisté totiž údajně využívají sídlo kladenské firmy Energie. Tu přitom už víc než rok stíhají detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu v kauze manipulace obří zakázky v Lánech. V případě odsouzení firmě hrozí dokonce zrušení. Středočeská policie má v sídle laboratoře, kde zkoumá důkazy nejzávažnějších kriminálních činů. Za pronájem na osm let zaplatila podle Mf Dnes téměř 80 milionů korun. Podle nájemní smlouvy se jim má firma navíc starat i o ostrahu, úklid a kamerový dohled policejních místností. U většiny krajských útvarů je přitom běžné, že sídlí ve státních budovách. Podle mluvčích středočeských policistů ale žádná taková budova není vzhledem k nárokům k dispozici.

Deník

Úroda ovoce bude i navzdory suchému jaru slušná, píše regionální Deník. Zahrádkáři se obávají především o dostatek vody na zalévání. Březen i červen totiž zatím byly srážkově deficitní měsíce. Nebezpečné jsou ale i velké teplotní skoky o desítky stupňů. Teplo přitom při dozrávání ovoce obecně pomáhá. Podle regionálního Deníku ale část ovocnářů zasáhl proud studeného vzduchu. Ten některé z nich připravil až o 90 procent úrody. Zima přitom nenapadala celé regiony, ale jenom jejich část. V některých případech tak rozhodovalo doslova pár kilometrů.

Právo

Studenti se stále častěji zajímají o možnosti bydlení na univerzitních kolejích. Vyplývá to z článku deníku Právo. Zejména v Praze a Brně je k tomu vede stále vyšší cena pronájmu privátních bytů a i jejich nedostatek. Na začátku školního roku ale většinou stoprocentní naplněnost hlásí i koleje. Největší ubytovací kapacitu má v Brně Vysoké učení technické, která nabízí kolem 6500 lůžek. V posledních letech je jejich obsazenost mezi 98 až 100 procenty. Větší zájem o bydlení zajištěné školou hlásí i největší brněnská vysoká škola, Masarykova univerzita. Ta má ve srovnání s loňském zhruba dvojnásobný zájem o lůžka, píše Právo.

Václav Vohlídal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme