Přehled tisku: hladoví žáci hůře čtou, Praha hledá zdroje vody a nepovolená stavba na Vinohradech

Hladoví či unavení žáci dosahují horších výsledků v testech čtenářské gramotnosti. Uvádí to sobotní regionální Deník s odkazem na zjištění školní inspekce. V centru Prahy se staví bytový dům načerno, píše o tom Právo. Odborníci mapují studně a vrty pro případ katastrofy. Tématu se věnují Lidové noviny. Více se dočtete v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Potvrdilo se, že žáci, kteří pocházejí z rodiny čtenářů, dosahují v testu výrazně lepších výsledků. Ilustrační foto. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Deník

Žáci, kteří při příchodu do školy často pociťují hlad nebo únavu, dosahují v testu čtenářské gramotnosti průměrně nižšího skóre. Deník uvádí, že to potvrdila školní inspekce, která zkoumala vliv na čtenářskou gramotnost desetiletých žáků.

Inspektoři taky zjistili, že průměrné skóre v testu čtenářské gramotnosti se liší napříč kraji v České republice. Vyššího skóre dosahují ty kraje, kde je i vyšší průměrný socioekonomický status. Jde o silnější faktor než to, jestli se jedná o venkovskou nebo městskou školu. Potvrdilo se, že žáci, kteří pocházejí z rodiny čtenářů, dosahují v testu výrazně lepších výsledků.

Stojím za daty a za co nejméně alarmismu. Ale desetiletí se nic nedělo, říká český klimatolog v OSN

Číst článek

Právo

V centru Prahy se staví bytový dům načerno. Tématu se věnuje sobotní Právo. Jde o rohový dům v Rubešově ulici na Vinohradech. Byty už jsou v předprodeji na webových stránkách společnosti, stavební povolení ale firma nemá. Podle právníků může být takový předprodej trestný čin.

Na nepovolenou stavbu si stěžovali lidé z okolí. Stavební úřad na základě jejich podnětů vypsal oficiální prohlídku, jak potvrdila zástupkyně úřadu Ilona Chalupská. Vlastník se z ní omluvil a požádal o vydání stavebního povolení. K žádosti ale nedoložil veškerou potřebnou dokumentaci.

Do celé věci se vložil i magistrát. Chybí totiž i povolení od památkářů. Samotný dům sice není kulturní památkou, je ale součástí památkové zóny Vinohrady, Žižkov, Vršovice.

Lidové noviny

Praha hledá zdroje vody pro případ katastrofy. Sobotní Lidové noviny píšou, že specialisté z oddělení krizového řízení bezpečnostního odboru pražského magistrátu už dva roky mapují studně a vrty. Cílem projektu je vytvořit síť zdrojů pitné vody použitelnou v případě mimořádné události.

Vodárenskou síť v Praze by mohl ohrozit třeba rozsáhlý blackout, kontaminace nebo dlouhodobé sucho. Vybrané studny chce magistrát vybavit čerpadlem nebo ruční pumpou, případně také náhradním zdrojem elektřiny. Bude také požadovat, aby bylo kolem vyhlášeno ochranné pásmo. Ze skoro 12 a půl tisíce prověřených studen jich pracovníci vybrali 45.

Monika Vosáhlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme