Přehled tisku: Kanaďané a český mangan, konec nedostatku léčiv a stamiliony za papírnu

V pondělním českém tisku se dočtete například o nákupu pozemků pro těžbu manganu kanadskou firmou. Píše o tom deník E15. Lidové noviny informují, jak chce ministerstvo zdravotnictví vyřešit nedostatek léků v lékárnách. Více si přečtěte v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Léky, ilustrační foto | Foto: katicaj | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

E15

Kanaďané koupili na Pardubicku pozemky pro těžbu českého manganu. To je titulek deníku E15. Kanadská firma zaplatila za dvacetihektarovou parcelu společnosti EP Chvaletice desítky milionů korun. K těžbě manganu už mají Kanaďané předběžné povolení. Nákup pozemků stál Kanaďany kolem 160 milionů korun. Obdobnou částku firma vydělala počátkem října, když vstoupila na kanadskou a australskou burzu. Předběžné povolení k těžbě mají už od dubna. Zásoby naleziště u Chvaletic podle odhadů přesahují 23 milionů tun manganu a patří mezi největší v Evropě.

Babiš se ve čtvrtek sejde s Brabcem a Novákovou, s ministry bude řešit lithium

Číst článek

Mf Dnes

České zoologické zahrady se u lidí těší velkému zájmu. Všímá si toho Mf Dnes. Díky pěknému počasí mají zahrady vysokou návštěvnost. Zároveň ale kvůli suchu zdražilo ovoce a zelenina. Největší zásah do rozpočtů způsobily vysoké ceny sena. Za seno letos zoologické zahrady zaplatily dvakrát víc než obvykle. I za vodu utratily zahrady víc - velkou spotřebu měly hlavně kvůli napouštění bazénů, napájení a umývání zvířat nebo zalévání rostlin. Některé zahrady Mladé frontě řekly, že kvůli nedostatku dešťovky musely používat pitnou vodu.

Lidové noviny        

Potíže s nedostatkem léčiv v lékárnách by mohly ustat. Dočtete se to v Lidových novinách. Stát plánuje, že výrobci nově budou muset zajistit dodání léků do lékáren. Budou také moci distributorům zakázat vyvážet léky do zahraničí. Změnu kritizují distributoři, ale i lékárníci.

Regionální Deník

Kvůli nedostatku posudkových lékařů musí nemocní lidé čekat na takzvaný příspěvek na péči i několik měsíců. Upozorňuje na to regionální Deník. Řada pacientů se proto obrátila na ombudsmanku. Problém by mohla vyřešit novela zákona, která je ve sněmovně. Posudkoví lékaři rozhodují hlavně o případech, kdy úřady příspěvek na péči odmítl a nemocní se proti tomu odvolali. Podle regionálního Deníku lékaři nemají o tuto práci zájem hlavně kvůli množství papírování. Je jich proto málo a posudky nestíhají vydávat.

Výrobce léků Zentiva mění majitele. Francouzi ji prodali firmě sídlící v USA

Číst článek

Hospodářské noviny

Do internetového bankovnictví by lidé neměli chodit přes nezabezpečené internetové sítě. V rozhovoru pro Hospodářské noviny to radí odborník na počítačové a mobilní hrozby Michal Salát. Riziko představují také podvržené verze bankovních programů. S rostoucím počtem chytrých telefonů stále víc lidí k účtu přistupuje přes mobilní bankovnictví. Zabezpečení internetových služeb českých bank je podle Saláta z tuzemské antivirové firmy Avast na vysoké úrovni.

Právo

Sittovi chtějí po státu stamiliony za rodinnou papírnu Neograph. Podle deníku Právo se Vladimír Sitta mladší připojí ke svému otci a bude požadovat za několikaleté popotahování u soudů odškodné. Oba muži byli zproštění obžaloby z údajného vytunelování Neographu. Podle informací Práva Vladimír Sitta mladší chce po státu jako odškodnění 800 tisíc korun jako náhradu za náklady na obhajobu, vypracované znalecké posudky nebo průtahy v řízení. 

Veronika Šírová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme