Rychlý přehled událostí: volební maraton, potápějící se ostrov i hvězdná Lady Gaga

Užívali jste si volno tak, že jste neměli čas sledovat aktuální dění? Nevadí, přinášíme vám pravidelný souhrn víkendových událostí, jak je zachytil server iROZHLAS.cz.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vybrali jsme důležité momenty uplynulého víkendu. | Zdroj: Koláž iROZHLAS

Vítězové a poražení

Server iROZHLAS.cz analyzoval výsledky komunálních voleb. Zaměřil se přitom na navrhující stranu všech zvolených zastupitelů. Tento pohled umožňuje započítat kandidáty nominované stranami i ve všech lokálních koalicích.

V obecních zastupitelstvech od minulých voleb přibylo nejvíc nezávislých kandidátů. Relativně nejvíc si polepšili Piráti. Největší ztráty utrpěla sociální demokracie a komunisté. Dva ze tří zastupitelů zvolených v obecních volbách jsou nezávislí kandidáti. Ze stran s celostátní působností získali nejvíc mandátů lidovci (3645), STAN (2601), jen o jednoho zastupitele méně má Občanská demokratická strana (2600).

Stuchlík o neúspěchu

Jak se na výsledek voleb dívá lídr pražské kandidátky ANO Petr Stuchlík? V Praze jsme počítali s lepším výsledkem, na druhou stranu je velmi vyrovnaný, myslí si. Hnutí v hlavním městě podle něj poškodila vláda jeho vlastní primátorky Adriany Krnáčové. Šéf ANO a premiér Andrej Babiš Stuchlíkovi podle jeho slov řekl, že s ním i nadále počítá. V Praze ANO skončilo na 5. místě s 15,37 procenta, při minulých volbách přitom získalo přes 22 procent.

„Výsledek hnutí ANO rozhodně není to, co jsme očekávali. Je to zřejmě účet za poslední čtyři roky a rozhodně ho nehodnotíme jako úspěch,“ řekl Stuchlík v rozhovoru pro iROZHLAS.cz.

Zajímavosti voleb

Zachytili jsme pro vás šest zajímavých volebních momentů, které by neměly ujít vaší pozornosti. Patří mezi ně třeba nejtěsnější rozdíl hlasů, který v senátních volbách rozhodl o postupu do finále. Na Prostějovsku hrálo zásadní roli pouhých pět hlasů. Nejtěsnějším rozdílem postoupila do finále letošních senátních voleb někdejší poslankyně TOP 09 Jitka Chalánková. Získala 5370 hlasů, v pořadí třetí kandidátka ANO Irena Blažková jich dostala 5365.

Na Prostějovsku při účasti zhruba 45 tisíc voličů (43,43 procenta) vyhrála dosavadní senátorka Božena Sekaninová z ČSSD.

Pomůže Bůh, nebo zeď?

Reportáž z Tangieru, amerického ostrova, který mizí před očima. Když koncem loňského roku připojila i Sýrie podpis pod Pařížskou dohodu o klimatu, staly se jedinou zemí, která se otevřeně staví proti ní a plánuje z ní vystoupit, Spojené státy.

Zároveň politika současného prezidenta Donalda Trumpa bere větší ohled například na zájmy uhelného průmyslu než na varování vědců před následky globálního oteplování. Přitom jednou z jeho prvních obětí se může stát malý americký ostrov Tangier, kam je to od Bílého domu vzdušnou čarou jen o něco víc než sto kilometrů.

Zrodila se hvězda

V režii Bradleyho Coopera se ve filmu rodí hvězda už počtvrté. Modernizace klasického příběhu, ve kterém si v minulosti zahrály třeba Judy Garlandová nebo Barbra Streisandová, staví na jednoduchém ději, silných emocích a těžkotonážních vokálech Lady Gaga. Od jeho premiéry na festivalu v Cannes se o něm mluví jako o horkém kandidátovi na Oscara.

28

Většina dostihových koní nevyhraje tolik závodů za celý život, klisna Winx ale nic jiného než vítězství už přes tři roky nezná. Po vítězství v dostihu Turnbull Stakes a australském Flemingtonu vyhrála už 28. dostih v řadě.

dbr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme