Rychlý přehled událostí: ‚inscenované topení migrantů‘, policie na Rudém náměstí i medaile

Byli jste pryč a nevíte, co se dělo? Sestavili jsme pro vás výběr toho, na co by se vás zítra mohli zeptat vaši přátelé, šéf, šéfka, lidé v práci, metru, hospodě...

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Co by vás nemělo minout? | Foto: Koláž iROZHLAS.cz | Zdroj: iROZHLAS.cz

Dokument, nikoliv výroba fake news

Čech zveřejnil video ‚inscenovaného topení migrantů‘ na Krétě. Ve skutečnosti šlo o natáčení dokumentu

Číst článek

„Mrzí mě to,“ padlo v rozhovoru serveru iROZHLAS.cz s Čechem, jehož video v posledních týdnech viděl více než milion lidí.

Během dovolené na Krétě natočil záběry, jež podle něj zachycují „inscenaci topících se uprchlíků", aby tak média mohla vytvářet falešné zprávy.

Věc se ovšem ve skutečnosti má tak, že šlo o scénu z filmu, který připomíná turecko-řeckou válku z počátku 20. století. To nezávisle na sobě zjistily fact-checkingové týmy francouzské agentury AFP a německého serveru Correctiv.org.

Vlajky na půl žerdi

Spojené státy se loučí s jedním z nejvýraznějších republikánských politiků posledních desetiletí - senátorem za Arizonu Johnem McCainem. Válečný hrdina z Vietnamu a soupeř Baracka Obamy v prezidentských volbách 2008 podlehl rakovině.

Čtyři medaile

O víkendu bojovali rychlostní kanoisté a kajakáři o titul mistrů světa v portugalskému Montemoru a česká výprava si nakonec odvezla ze šampionátu čtyři medaile. 

Josef Dostál se stal mistrem světa na trati 500 metrů a získal také bronz na dvojnásobné distanci. Martin Fuksa byl v závodu na kilometr stříbrný a na poloviční trati obsadil třetí místo. Poprvé bez medaile skončil na velké akci od roku 2012 český čtyřkajak

Znovu na Rudém náměstí

Na Rudém náměstí v Moskvě v sobotu opět úřadovala policie, a to přesně 50 let od protestu proti okupaci Československa vojsky zemí Varšavské smlouvy.

Litvinov: Protest proti okupaci Československa byl nejlepší moment mého života, šel bych do toho znovu

Číst článek

Na policejní stanici skončili i příbuzní dvou z účastníků demonstrace ze srpna 1968.

Zpravodaj Českého rozhlasu ve Spojených státech Jan Kaliba za Atlantikem navštívil jednoho z osmi statečných - Pavla Litvinova. „Šel bych do toho znovu,“ slyšel od něj. Ani Litvinov ostatně nechyběl na sobotní připomínce v centru ruské metropole.

Ľubomír Smatana nahlédl do archivů KGB v Kyjevě a přinesl další jména dosud neznámých odpůrců sovětského režimu. „Těch, kteří zažili represe kvůli svým aktivitám souvisejícím s pražským jarem, bylo docela hodně,“ řekl mu ukrajinský historik Andrij Kohut.

Volby se blíží

Pokud vás zajímá, kdo chce v příštích čtyřech letech řídit vaši obec či město, neměly by vás minout interaktivní kandidátky. Stačí kliknout do boxu, který najdete vlevo, a za chvíli budete vědět vše potřebné.

S blížícími se komunálními volbami souvisí i zjištění Radiožurnálu. Lídryně hnutí Jauner Československo 2018, jež je kandidátkou na pražskou primátorku, o své nominaci nic neví. Kandidátku sestavoval zmocněnec hnutí, Stanislavu Helferovou ale podle jejích slov nekontaktoval. „Asi mi věří nebo co... Já nevím,“ řekla Radiožurnálu s tím, že žádné prohlášení o kandidatuře nepodepisovala. 

Záměna dětí

‚S každým jeho gestem jsem věděla, že je můj syn.‘ Na záměnu dětí se v Polsku přišlo po 31 letech

Číst článek

Liberecká soudkyně Lenka Zhoufová čelí obžalobě kvůli zbavení osobní svobody a trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby. Zatím ale není jasné, který soud o jejím případu rozhodne. Státní zástupce obžalobu podal k Okresnímu soudu v Liberci. Tam však Zhoufová pracuje. Případ proto nadřízený soud přesune jinam. 

Zatímco ještě před pár dny Evropu svíraly tropické teploty, teď už z rakouských a italských Alp hlásí první sněhovou nadílkuMísty napadlo i 40 centimetrů.

„Na světě neexistuje intimnější věc. Jde tu o pocit jistoty, že na světě někoho máte. Já jsem si to myslel. Ale mýlil jsem se.“ Tak hodnotil Polák Łukasz zjištění, že byl v porodnici zaměněn s jiným chlapcem. Na omyl se přišlo po 31 letech, odškodnění se rodiny zatím nedočkaly.

miz Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme