Rychlý přehled událostí: objevené záběry z okupace, pieta v Janově i vysušené Česko

Nesledovali jste přes víkend zprávy? Redakce serveru iROZHLAS.cz pro vás připravila výběr toho nejdůležitějšího a nejzajímavějšího, co by vám z víkendových událostí nemělo uniknout.

Praha / Janov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výběr zpráv uplynulého víkendu | Foto: Repro YouTube / Reuters / Program Copernicus / Libuše Kyndrová | Zdroj: Koláž iROZHLAS

Zapomenuté video ze srpna 1968

Dosud nepublikované záběry z pražských ulic v prvních dnech srpnové invaze vojsk Varšavské smlouvy přivezl do Prahy finský podnikatel Alpo Collanus. Jako student si vyjel s kamarády do Československa, kde je zastihla sovětská okupace. 

VIDEO: Dosud neznámé záběry ze srpnové okupace. Natočil je finský student, film schovával 50 let

Číst článek

S Finem si v článku můžete poslechnout i exkluzivní rozhovor, který poskytl Českému rozhlasu.

Státní pohřeb v Janově

V sobotu v poledne proběhl v pavilonu Jeana Nouvela na janovském výstavišti státní pohřeb 18 obětí pádu Morandiho mostu. Smutečního obřadu se zúčastnil i italský prezident Sergio Mattarella a premiér Giuseppe Conte. Na pohřeb dorazilo asi 5000 lidí, kromě pozůstalých i představitelé samosprávy, zástupci záchranářů nebo hráči dvou janovských fotbalových klubů.

Záchranářům se ten samý den podařilo vyprostit ze sutin čtyři poslední pohřešované osoby. Počet obětí úterní tragédie se tak vyšplhal na 43. Úřad civilní obrany ale upozornil, že prohledávání sutin v Janově pokračuje.

Horko mění krajinu

Snímky z družice Sentinel 2 odhalily, jak se působením sucha a vysokých teplot od loňska změnila země v Česku. Okolí Prahy a Hradce Králové je letos méně zelené, a naopak více světle hnědé.

Praha 30. července 2017 (vlevo) a 9. srpna 2018 pohledem družice Sentinel 2 | Foto: Program Copernicus | Zdroj: iROZHLAS.cz

Snímky družice Sentinel 2 ilustrují dopady počasí na vegetaci na přelomu července a srpna v roce 2017 a 2018. Zatímco loni vrcholilo sucho koncem června a v červenci přišly srážky, tak letos sucho stále pokračuje,“ popisuje pro server iROZHLAS.cz Martin Možný z Českého hydrometeorologického ústavu.

Méně zelené, více hnědé. Porovnejte si, jak vypadá letošní a loňské léto v Česku z vesmíru

Číst článek

Podle měsíčního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu se má koncem příštího týdne ochladit na 20 až 25 stupňů Celsia. Nadprůměrně teplé počasí ale vydrží minimálně do konce srpna a zřejmě i v první polovině září. Meteorologové nadále varují před nebezpečím vzniku požárů na území celé republiky.

Zemřel DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů Michal Maudr, vystupující jako DJ Loutka. Za svůj profesní život hrál například po boku světových dýdžejů jako jsou Carl Cox, Darren Emmerson nebo DJ Sneak.

„Byl jsi mi dlouhá léta bráchou, kterýho jsem nikdy neměl, nemám slov, snad už jsi našel svůj svůj klid, ať Tě hudba provází věčně, R.I.P,“ reagoval na smrt DJ Loutky český dýdžej Carlos Squint.

Vzpomínky dalších kolegů DJ Loutky si můžete přečíst zde.

Výběr sportovních filmů

A nakonec lehčí zpráva. Server iROZHLAS.cz si pro své čtenáře připravil na víkend výběr nejlepších sportovních filmů vycházejících ze skutečné události. Připomeňte si známou hlášku z Kokosů na sněhu, jak to bylo ve skutečnosti s rivalstvím mezi Nikim Laudou a Jamesem Huntem i co je pro Američany jejich vlastní Nagano.

kro Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme